لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۷

حساب جاری دولت کوبا در نیویورک مسدود شد


تصمیم یک بانک نیویورک برای بستن حساب جاری دولت کوبا در ایالات متحده بحث انگیز شده است.

روز سه شنبه این هفته کوبا اعلام کرد که در پی بسته شدن این حساب بانکی، نزدیک به تمام خدمات کنسولی اش را در آمریکا متوقف خواهد کرد. به غیر از آن اما، دست کم تاکنون، هاوانا از تصمیم به اقدامی تلافی جویانه سخن نگفته است.

اقدام دولت آمریکا به بستن حساب دولت کوبا در نیویورک، به عقیده برخی تحلیلگران، به نوعی با سیاست هایی که تاکنون از آن سخن به میان آمده، مغایرت دارد. واشنگتن از سویی هاوانا را به حمایت از تروریسم متهم می کند و از سوی دیگر خواهان توسعه روابط توریستی میان کوبا و آمریکا و مسافرت شمار بیشتری از شهروندان دو کشور به کشور دیگر است.

وزارت خارجه آمریکا گفته است که خواهان برطرف شدن مشکلات و گره هایی است که در جابه جایی پول میان آمریکا و کوبا وجود دارد، اما تنها راهی که برای محقق شدن این امر وجود دارد، آن است که کوبا از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج شود که به نظر دور از ذهن می رسد.

یکی از وکلای بلند پایه ای که در نیویورک با تمرکز بر روابط بانکی و پولی میان آمریکا و کوبا فعالیت می کند، می گوید برای آن که سیستم بانکی آمریکا بتواند حساب دولت کوبا را بازگشایی کند، به اجازه وزارت خزانه داری آمریکا نیاز دارد.

برخی دیگر از آشنایان به سیستم بانکی باور دارند که مشکل انتقال پول میان کوبا و آمریکا نیازی به دخالت و نظارت وزارت خزانه داری آمریکا ندارد و کافی است توسط اداره کنترل ارز حل شود که اداره ای است که با هدف قانونمند کردن فعالیت بانک ها تشکیل شده است.

چند بانک های آمریکایی به سبب جابه جایی پول یا رابطه با بانک های کوبا جریمه های سنگینی پرداخته اند، و از این روی تلاش می کنند تا مقررات تحریم را به دقت اجرا کنند تا متهم و متضرر نشوند.
XS
SM
MD
LG