لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۰

کالیفرنیایی مظنون به تروریسم در مرز کانادا بازداشت شد


این تصویر بدون تاریخ روی وبسایت گروه اسلامگرای داعش، اعضا را در حال رژه در شهر رقه سوریه نشان می دهد.
این تصویر بدون تاریخ روی وبسایت گروه اسلامگرای داعش، اعضا را در حال رژه در شهر رقه سوریه نشان می دهد.

جوان ۲۰ ساله آمریکایی که به اسلام گرویده، هنگام دستگیری گفت قصد داشته به گروه «امارت اسلامی عراق و شام» بپیوندد.

مقامات دولت فدرال آمریکا می گویند در نزدیکی شهر سیاتل – مرکز ایالت واشنگتن در غرب آمریکا – فردی را به اتهام ارتباط با گروه های تروریستی دستگیر کرده اند. گفته می شود فرد مظنون در حال رفتن به سوریه بود تا به یکی از گروه های وابسته به القاعده بپیوندد.

وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه اعلام کرد نیکلاس توزان ۲۰ ساله متولد آمریکا که به اسلام تغییر مذهب داده، قصد داشت با عبور از مرز کانادا خود را به سوریه برساند و به شبه نظامیان اسلامگرا در آن کشور ملحق شود.

در فهرست اتهامات آقای توزان آمده وی به یک مأمور اف بی آی گفته قصد داشته به گروه موسوم به «امارت اسلامی عراق و شام» بپیوندد. این گروه در عراق از القاعده منشعب شد و هم علیه بشار اسد و هم علیه «ارتش آزاد سوریه» در حال نبرد است.

در شکایت علیه نیکلاس توزان همچنین آمده است که وی گفته بود «من طرح هایی دارم که برای پیاده کردنشان باید در سوریه باشم. به زودی فرمانده می شوم و می توانید نامم را در تمام روزنامه های کشور ببینید. دلم می خواهد عکسم روی فهرست ۱۲ نفری باشد که اف بی آی به دنبالشان می گردد، چون همین نشان می دهد که من دارم کار درستی انجام می دهم.»

وی که روز دوشنبه بازداشت شده گفت قصد داشته متروی لس آنجلس را شب سال نوی میلادی یا روز اول سال منفجر کند، اما از ترس آن که نقشه اش لو برود، نقشه اش را نیمه کاره رها کرده است.

آقای توزان در صورت محکومیت با مجازات حداکثر ۱۵سال زندان و پرداخت ۲۵۰،۰۰۰ دلار جریمه نقدی رو به روست.

توزان که دانشجوی کالج سن هواکین در شهر استاکتون کالیفرنیاست، سال ۲۰۱۲ برای خدمت در گارد ملی ارتش آمریکا نام نویسی کرده بود.

دوران خدمت آقای توزان ماه دسامبر تمام شده و او که «نتوانسته بود حداقل شرایط لازم برای ادامه خدمت در ارتش را احراز کند»، با درجه سرجوخه از ارتش مرخص شده بود.

در شکایت جنایی علیه وی همچنین نوشته شده وی گفته بود توانسته سرپرستی دختر نوزادش را بگیرد ولی دلش می خواهد مهدکودکی که دخترش را به آن می فرستد منفجر کند، چون به نظرش آنجا «کلیسای اصلاح شده صهیونیست ها» ست.
XS
SM
MD
LG