لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۱

قطعنامه سناتورهای آمریکایی درباره ضرورت مقابله با جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی‌اش


ساختمان کنگره آمریکا - آرشیو
ساختمان کنگره آمریکا - آرشیو

چند سناتور دموکرات و جمهوریخواه کنگره آمریکا در قطعنامه‌ای مشترک، از دولت بایدن خواستند که در صورت تشدید حملات نیروهای نیابتی ایران علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه یا تلاش حزب‌الله برای گسترش جنگ در شمال اسرائیل، همه گزینه‌ها، از جمله گزینه نظامی علیه ایران، را روی میز نگه دارد.

سناتور لیندزی گراهام، سناتور جمهوریخواه از کارولینای جنوبی به خبرنگاران گفت که در این بیانیه که خودش، ریچارد بلومنتال (دموکرات – کانتیکت)، دن سالیوان (جمهوریخواه – آلاسکا)، کیتی بریت (جمهوریخواه – آلاباما) جان تیون (جمهوریخواه – داکوتای جنوبی)، سوزان کالینز (جمهوریخواه – مین)، جکی روزن (دموکرات – نوادا) جو منچین (دموکرات – ویرجینیای غربی) و کریستن گیلیبارد (دموکرات – نیویورک) آن را امضا کرده اند از دولت بایدن خواسته شده که در صورت تشدید حملات نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی ایران علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه یا تلاش حزب الله برای گسترش [جنگ] در شمال اسرائیل همه گزینه ها «از جمله گزینه نظامی علیه ایران» را روی میز نگه دارد.

گراهام گفت که گرچه این قطعنامه خواستار صلح است ولی در ضمن آماده است که جمهوری اسلامی ایران را در قبال فعالیت های تروریستی و هرگونه تشدید تنش پاسخگو بداند.

این قطعنامه همچنین عربستان سعودی و اسرائیل را تشویق کرده تا به تلاش خود برای عادی سازی روابط ادامه دهند چرا که به گفته سناتور گراهام او و بسیاری دیگر معتقدند که حمله حماس برای متوقف کردن این تلاش طراحی شده چرا که دستیابی به چنین توافقی کابوسی بزرگ برای ایران خواهد بود.

سناتور ریچارد بلومنتال هم تاکید کرد که ایران تاثیری سمی و بدخیم دارد و مسئول عملیات گروه های نیابتی خود است و باید آن ها را عقب بکشد و این بازدارندگی برای جلوگیری از گسترش جنگ – که رئیس جمهوری هم به دنبال آن است – ضروری است.

سناتور دن سالیوان هم افزود که: «بدون ایران حماس وجود ندارد. بدون ایران حزب‌الله وجود ندارد. بدون ایران حوثی وجود ندارد. همه این سازمان‌های تروریستی توسط جمهوری اسلامی ایران تامین مالی، تغذیه و آموزش داده می شوند.» او همچنین تاکید کرد که: «سپاه قدس و نیروهای نیابتی آن برای چندین دهه شهروندان آمریکایی را هدف قرار داده و کشته‌اند.» و گفت: «این قطعنامه مبتنی بر حمایت قوی دوحزبی برای اعمال مجدد مجموعه گسترده‌ای از تحریم‌ها – از جمله نفت و موشک‌های بالستیک – علیه ایران و آمادگی برای استفاده از نیروی نظامی علیه ایران در صورت کشتن آمریکایی هاست.»

سناتور کیتی بریت با اشاره به کمک‌های مالی و آموزش جمهوری اسلامی ایران به نیروهای حماس و تقویت نیروهای نیابتی‌اش در عراق و سوریه و انتقال منابع به حزب الله، حوثی‌ها و سایر گروه‌های تروریستی در منطقه تاکید کرد که صلح تنها از طریق قدرت به دست می‌آید و ایران به عنوان بزرگترین حامی تروریسم تحمل نخواهد شد.

سناتور جکی روزن هم جمهوری اسلامی ایران را اصلی ترین کشور حامی تروریسم و عامل بی‌ثباتی خاورمیانه دانست و حمایت های آن را عامل اصلی حملات به اسرائیل و سربازان آمریکایی ارزیابی کرد و از دولت ایالات متحده خواست که در کنار متحدان خود بایستد و به مقابله با حمایت های ایران از تروریسم و تلاش هایش برای جلوگیری از عادی سازی اوضاع و صلح منطقه ای ادامه دهد.

سناتور جو منچین هم تاکید کرد که باید اطمینان حاصل کرد که جنگ در خاورمیانه تشدید نمی شود ولی باید کاملا واضح باشد که ایالات متحده حملات مداوم ایران را هم تحمل نخواهد کرد و افزود: «من به عنوان عضوی از کمیته نیروهای مسلح سنا به بررسی همه راه ها برای ایستادن در کنار اسرائیل و جلوگیری از درگیری منطقه ای ادامه خواهم داد.»

در این بیانیه همچنین حق اسرائیل برای دفاع از خود و انجام عملیات هایش به رسمیت شناخته شده، رئیس جمهوری به تلاش برای آزادی و بازگشت همه گروگان های اسرائیلی تشویق شده، از تصمیم رئیس جمهوری برای استقرار نیروی نظامی در منطقه ستایش شده، تلاش جدی برای مبارزه و از میان بردن سازمان حماس به رسمیت شناخته شده و از عربستان سعودی و اسرائیل خواسته شده که با حمایت ایالات متحده به مذاکرات دیپلماتیک برای عادی سازی روابط و برقراری صلح، رفاه و ثبات پایدار در خاورمیانه بازگردند.

XS
SM
MD
LG