لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۴

قانونگذاران آمریکایی از آمانو درباره توافقات محرمانه اتمی با ایران سوال می کنند


یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه در جلسه ای در سنای آمریکا، به قانون گذاران آمریکایی درباره توافقات اخیر این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد با ایران توضیح خواهد داد.

این جلسه در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا برگزار خواهد شد و گزارش شده است که پشت درهای بسته صورت خواهد کرد.

قانونگذاران آمریکایی در مورد توافق هایی که گفته می شود بین ایران و آژانس صورت گرفته و «پنهانی» است، از مقامات آمریکایی سئوال کرده اند اما مقامات دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته اند که آژانس بین المللی انرژی اتمی، نهادی مستقل است.

پیشتر خبرگزاری مهر، به نقل از رضا نجفی نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی نوشته بود: «توافقات بین یک کشور عضو و آژانس که جنبه محرمانه دارد به هیچ وجه نمی‌تواند در اختیار هیچ کشور دیگری قرار بگیرد و متون محرمانه بین ایران و آژانس حتی دراختیار دولت آمریکا هم قرار نگرفته است.»

او در مورد حضور آقای آمانو در کنگره آمریکا گفت: «اینکه مجلس یکی از کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از مدیرکل دعوت کند و آمانو این دعوت را بپذیرد یا نپذیرد جزو اختیارات خود مدیرکل است.»

این مقام ایرانی پیش بینی کرده که احتمالا آقای آمانو در جلسه پشت درهای بسته، در حمایت از توافق جامع اتمی سخن خواهد گفت. صدای آمریکا روز چهارشنبه گزارش این جلسه را پخش خواهد کرد.

کنگره آمریکا بیش از یک ماه فرصت دارد که در مورد توافق جامع اتمی نظر خود را اعلام کند.

XS
SM
MD
LG