لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۰

نشست یکروزه رهبران غرب آفریقا با موضوع کودتا در سه کشور منطقه برگزار شد


عکس دسته‌جمعی رهبران جامعه اقتصادی دولت‌های غرب آفریقا در نشست فوق‌العاده این بلوک اقتصادی در آکرا، غنا. ۲۵ مارس ٢٠٢٢
عکس دسته‌جمعی رهبران جامعه اقتصادی دولت‌های غرب آفریقا در نشست فوق‌العاده این بلوک اقتصادی در آکرا، غنا. ۲۵ مارس ٢٠٢٢

رهبران غرب آفریقا روز یکشنبه با شرکت در نشستی به بررسی تلاش‌ها برای خروج از بن‌بست سیاسی در کشورهای کودتازده مالی، بورکینافاسو، و گینه پرداختند.

نشست ماه گذشته «جامعه اقتصادی دولت‌های غرب آفریقا» اعمال تحریم‌های اقتصادی و مالی بیشتر بر این سه کشور را به تاخیر انداخت. به دنبال کودتاهای نظامی در این کشورها، عضویت‌شان در این بلوک اقتصادی به حالت تعلیق درآمده و جامعه بین‌المللی اقدام به اعمال فشار بر آنها جهت برگزاری انتخابات دموکراتیک کرده است.

مقامات کشور مالی اخیرا یک نقشه راه موقتی اعلام کردند که شامل برنامه‌ای جهت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در فوریه ۲۰۲۴ و برگزاری یک همه‌پرسی بر سر قانون اساسی در مارس ٢٠٢٣ است.

هنوز مشخص نیست که آیا شرکت‌کنندگان در نشست آکرا، پایتخت غنا، این طرح را خواهند پذیرفت.

از ماه فوریه سال جاری، بر اثر تحریم‌های تجاری جامعه اقتصادی دولت‌های غرب آفریقا که شامل بستن مرزهای زمینی و هوایی اعضای این بلوک اقتصادی بر کشور مالی است، اقتصاد این کشور فلج شده است.

از طرف دیگر، حکومت‌های نظامی در گینه و بورکینافاسو دوره‌های انتقالی سه ساله‌ای را پیشنهاد کرده‌اند که از سوی اعضای جامعه اقتصادی دولت‌های غرب آفریقا به دلیل «طولانی» بودن رد شده است.

کودتاهای نظامی دوبار در سال‌های ٢٠٢٠ و ٢٠٢١ در مالی، یک بار در سال سپتامبر ٢٠٢١ در گینه، و یک بار در ژانویه سالی جاری در بورکینافاسو به وقوع پیوسته‌اند.

XS
SM
MD
LG