لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۰

الجزیره مخاطبان آمریکایی را هدف می گیرد؛ اما چرا؟


شبکه الجزیره قطر، تلویزیون آمریکایی «کارنت تی وی» را به قیمت ۵۰۰ میلیون دلار خریده و به میلیون ها بیننده جدید آمریکایی دسترسی یافته است.

هیو مایلز، نویسنده و روزنامه نگار حوزه خاورمیانه، در مطلبی که در وبسایت سی ان ان منتشر کرده می نویسد شبکه تلویزیونی الجزیره قطر، تلویزیون آمریکایی «کارنت تی وی» را خریده و به این ترتیب به میلیون ها بیننده جدید دسترسی یافته است. به نوشته آقای مایلز این اقدام گامی در جهت نفوذ به بازار آمریکا است.

در ادامه مطلب آمده است خریدن کارنت تی وی، برای الجزیره دستاوردی بزرگ در آمریکا است چرا که به دنبال حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر این شبکه پس از سال ها تلاش توانسته است به ایالات متحده دسترسی یابد. پس از ۱۱ سپتامبر، از آنجا که الجزیره اخبار و تصاویر اسامه بن لادن و دیگر اخبار ضدآمریکایی را منتشر می کرد، از سوی دولت جرج بوش محکوم شد.

اما با خروج نیروهای آمریکایی از عراق روابط آمریکا با این شبکه خبری بهبود یافت.
شبکه انگلیسی الجزیره اخیرا برنده چندین جایزه ممتاز شده و مقامات ارشد آمریکایی از جمله هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا از آن به خوبی یاد کرده اند.

نیویورک تایمز گفته است که الجزیره برای خرید کارنت تی وی، ۵۰۰ میلیون دلار پرداخت کرده است. به گفته نیویورک تایمز، این رقم برای استاندارد صنعت تلویزیون قابل توجه است، آن هم در زمانی که بسیاری از شبکه های تلویزیونی در حال کوچک کردن دفاتر کار و کاهش کارمندان هستند.

اما وقتی به یاد می آوریم که شخصیت پشت صحنه الجزیره، امیر قطر، شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی است علامت سوال رفع می شود. قطر صاحب سومین ذخایر گاز جهان و یکی از سریع ترین کشورها از لحاظ رشد اقتصادی است.

از نظر امیر قطر، ارتقاء سیمای الجزیره در آمریکا هیچ وقت قرار نبود به سادگی فراهم شود و حالا دست کم الجزیره می تواند در بازار تلویزیون های کابلی آمریکا جایی برای خود باز کند. اما این عدم حضور هرگز به دلیل کمبود پول نبوده است.

به نوشته هیو مایلز، اولویت قطر جلب حمایت بین المللی در صورت بروز بحران در منطقه خلیج فارس است. مثل بحران احتمالی جنگ با ایران یا هرگونه اغتشاش در عربستان سعودی که ثروت و استقلال قطر را تهدید کند.

شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر، که در کالج نظامی سندهرتز بریتانیا تحصیل کرده و سال ها وزیر دفاع کشورش بوده به خوبی می داند که دفاع نظامی از این کشور کوچک غیرممکن است.

آمریکا تضمین نهایی امنیتی قطر است و هر فرصتی برای جلب اعتماد مردم آمریکا استفاده بهینه برای تضمین آینده و امنیت قطر به شمار می رود.

به نوشته آقای مایلز، در مقایسه با هزینه ای که کشورهای همسایه قطر صرف خرید اسلحه از آمریکا کرده اند، نفوذی که قطر با الجزیره در آمریکا کسب کرده ارزش فراوانی دارد.

این مطلب می گوید یک دلیل دیگر توسعه الجزیره در آمریکا ارائه تصویر مثبت تر و بهتری از اعراب و اسلام به آمریکایی ها است.

امیر قطر یک عرب مسلمان است که به این امر افتخار می کند. الجزیره نیز چنین روحیه ای دارد و این شبکه پیام واضحی را به غرب می دهد مبنی بر این که جهان عرب غیر از تروریسم، افراط گرایی مذهبی و ثروتمندان نفتی، ابعاد دیگری نیز دارد.

محبوبیت الجزیره انگلیسی نشان می دهد که این شبکه مخاطبان آمریکایی فراوانی دارد. اما بخش بزرگی از جمعیت آمریکا علاقه ای به مسائل خارجی ندارند. حتی تلویزیون های قوی دیگری مانند بی بی سی، در بدست آوردن دل مخاطبان در صنعت تلویزیون آمریکا مشکلاتی داشته اند.

آنچه که در این بازار رقابت آمریکا، الجزیره را در موقعیت خوب قرار می دهد دیدگاهش به مسائل خارجی، آزادی عمل، و منابع مالی عظیم آن است.

بسیاری از تلویزیون های دولتهای جهان که اغلب در اروپا و آمریکا حمایت می شوند جنوب جهان را مخاطب قرار می دهند. اما الجزیره انگلیسی، و حالا الجزیره آمریکا، در جهت مخالف خبررسانی می کند و قرار است به اخبار و رویدادهای جهان از زاویه ای متفاوت نسبت به کانال های آمریکایی نگاه کند، بویژه در پوشش اخبار مربوط به مسائل جهان عرب.

بویژه پوشش مسائل مربوط به درگیری اسرائیل و فلسطینی ها، عمیق تر و همسو با بقیه جهان است و به آنچه که تلویزیون های آمریکایی ارائه می کنند شباهت ندارد.

الجزیره آمریکا، قرار است بر مسائل جاری آمریکا تمرکز داشته باشد اما همانطور که قبلا الجزیره توسط گروه های حامی اسرائیل در کانادا بسته شد، باید انتظار وقایع مشابه در آمریکا را نیز داشت.
XS
SM
MD
LG