لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۸

پیامد سفر نماینده اوکراین در «یورو ویژن» به کریمه؛ کی‌یف از رقابت‌ آوازخوانی اروپا انصراف داد


آلینا پاش
آلینا پاش

آلینا پاش، نماینده اوکراین در «یورو ویژن» از عدم شرکت خود در رقابت آوازخوانی اروپا خبر داد.

این خواننده ۲۸ ساله که اوایل این هفته به عنوان نماینده اوکراین در «یورو ویژن» برگزیده شده بود، با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اینستاگرم، کناره‌گیری از این رقابت هنری را اعلام کرد.

به گزارش سرویس جهانی «بی‌بی‌سی»، شبکه ملی تلویزیون اوکراین نیز در بیانیه‌ای گفت که اوکراین در یورو ویژن امسال که در ایتالیا برگزار می‌شود، شرکت نخواهد کرد.

آلینا پاش پس از اشغال کریمه توسط روسیه، در سال ۲۰۱۵ به این‌ شبه جزیره سفر کرده بود.

این در حالی است ک شهروندان اوکراینی و خارجی‌ها فقط از طریق پست‌های بازرسی رسمی زمینی، مجاز به سفر به کریمه هستند، و ورود به این شبه جزیره از طریق روسیه بر خلاف قوانین اوکراین است.


آلینا پاش مدرکی از چگونگی سفر خود به کریمه به مقامات اوکراین ارائه داده است که شک و تردیدهایی درباره صحت آن وجود داشت و کمیته برگزاری سرگرم تحقیق درباره ادعای این خواننده بود.

احتمال جعلی بودن اسناد سفر این خواننده جوان به کریمه، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت، و تعداد قابل توجهی از کاربران اوکراینی در شبکه‌های اجتماعی به شدت از او انتقاد کردند.

این در حالی است که آلینا پاش پیش از این ماجرا محبوبیت زیادی داشت و آهنگش با عنوان «سایه‌های اجداد فراموش شده» از شانس زیادی برای موفقیت در یورو ویژن برخوردار بود.


تلوزیون ملی اوکراین در بیانه خود می‌گوید که مدارک ارائه شده از سوی نماینده آلینا پاش جعلی بوده، و این هنرمند در نهایت با تصمیم کمیته برگزاری برای کناره‌گیری موافقت کرد.

آلینا پاش در پیام خود در اینستاگرم، نوشت که شهروند اوکراین، و تابع قوانین این کشور است و تلاش می‌کند تا ارزش‌ها و سنت‌های ا‌وکراین را به جهانیان معرفی کند. او بدون اشاره به دیدار از کریمه، گفت که «برخی افراد اظهارات غیرقابل قبولی» را علیه او مطرح کرده‌اند.

این خواننده جوان در ادامه افزود، در حالیکه که مهمترین موضوع احتمال حمله خارجی است، تأکید کرد که نمی‌خواهد در چنین شرایطی عامل جنگ داخلی باشد.

در روزهای اخیر تعداد زیادی از طرفداران آلینا پاش از هنرمند محبوب خود حمایت کرده‌اند، ‌و برخی نیز کوتاهی مقامات اوکراینی را باعث این «آبروریزی بزرگ» می‌دانند.


به عقیده کارشناسان، رویدادهای اخیر سیاسی و احتمال اشغال اوکراین توسط روسیه باعث افزایش حساسیت‌های موجود شده است و به همین دلیل بسیاری از اوکراینی‌های آلینا پاش را به خیانت متهم می‌کنند.

این نخستین بار نیست که در سال‌های اخیر نماینده اوکراین در یورو ویژن خبرساز می‌شود.

در سال ۲۰۱۹ نیز نماینده این‌ کشور به دلیل اختلاف نظر درباره برگزاری کنسرت‌های خود در روسیه، مجبور به کناره‌گیری از این رقابت آوازخوانی شد.

XS
SM
MD
LG