لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۰

اوج‌گیری قیمت سهام «علی‌بابا» در نخستين روز عرضه عمومی


علی‌بابا از این بابت که دارای آمار فروشی به مراتب بيشتر از مجموع دو شرکت eBay و آمازون است به خود می‌بالد.

قیمت سهام شرکت معظم تجارت الکترونیک چین به نام «علی‌بابا» در نخستين روز عرضه عمومی روز جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۳، در بازار بورس نیویورک، ۳۸ درصد افزایش یافت.

عرضه اوليه هر سهم شرکت علی‌بابا هنگام گشايش در بامداد جمعه ۶۸ دلار قيمت‌گذاری شد، که گفته می‌شود يکی از گرانقيمت‌ترين عرضه‌های اوليه در تاريخ بورس نيويورک به شمار می‌رود. سپس نخستين معاملات به قيمت ۹۲ دلار و ۷۰ سنت انجام گرفت و در طول روز به ۱۰۰ دلار هم رسيد، ليکن با کمی افت در بعدازظهر بالاخره به کمی زير ۹۴ دلار در پايان روز رسيد.

پس از به صدا در آمدن زنگ در بامداد جمعه که به معنی آغاز معاملات سهام بود، سهام علی‌بابا عملا در دو ساعت اوليه مورد معامله قرار نگرفت زيرا در اين فرصت خريداران و فروشندگان سهام سرگرم مانورهايی بودند تا بهترين قيمت ها را برای خود بيابند.

علی‌بابا یک شرکت چينی است که در زمينه تجارت الکترونيک از ساير شرکتهای ديگر جهان بزرگتر است و در واقع بزرگترين بازار اينترنتی اجناس چينی و بين‌المللی را اداره می‌کند. گفته می‌شود که ۸۰ درصد تجارت الکترونيکی با استفاده از اينترنت از طريق علی‌بابا انجام می‌گيرد. عرضه اوليه سهام علی‌بابا، با حروف اختصاری BABA در بورس سهام نيويورک، در حجم ۳۶۸ ميليون سهم انجام گرفت.

تحلیل‌گران بازار می‌گویند انتظار می‌رود تجارت الکترونیکی در چین، که علی‌بابا بر آن غلبه دارد، بسرعت گسترش يابد. منتقدان می‌گویند، نسبت به آنچه که در شرکتهای دارای سهام عمومی معمول است، ساختار شرکت علی‌بابا به سهامداران امکان ابراز نظر کمتری درباره عملیات شرکت می‌دهد.

علی‌بابا از اين بابت که دارای آمار فروشی به مراتب بيشتر از دو شرکت eBay و آمازون است به خود می‌بالد.

XS
SM
MD
LG