لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۶

ارشاداسلامی برنامه موسیقی ارکسترسازهای زهی پارسیان را لغو کرد


ارشاداسلامی برنامه موسیقی ارکسترسازهای زهی پارسیان را لغو کرد
ارشاداسلامی برنامه موسیقی ارکسترسازهای زهی پارسیان را لغو کرد

این روزها لغو برنامه های موسیقی در ایران به یک رویه تبدیل شده است

علی رهبری، از چهره های شناخته شده رهبری ارکستر سمفونیک در جهان به لغو برنامه موسیقی خود در تهران اعتراض کرده است.

این برنامه که قرار بود اسفندماه و توسط ارکستر زهی پارسیان در تهران برگزار شود بدون هیچگونه دلیلی از سوی معاون هنری وزارت ارشاد اسلامی لغو شد.

علی رهبری که ساکن اتریش است، در انتقاد از لغو نابهنگام برنامه موسیقی اش در تهران گفت: طی سالهای اخیر چندین و چندبار از سوی وزارت ارشاداسلامی برای کار در ایران و یا اجرای برنامه دعوت شده بود؛ از جمله شرکت در جشنواره موسیقی فجر که اسفندماه گذشته برگزار شد اما به دلیل برنامه های تعیین شده او این سفرها عملی نشد. حتا قرار بود پس از رفتن منوچهر صهبایی او رهبری ارکستر سمفونیک تهران را برعهده گیرد.

علی رهبری در گفتگو با خبرگزاری ایلنا در این باره گفت اعلام لغو کنسرت نه از طریق گروه پارسیان، بلکه از طریق یکی از دوستان به وی اطلاع داده شد.

او در این باره افزود:«در همه‌ دنیا رسم است که وقتی، زمان یک رهبر ارکستر را برای تاریخ مشخصی در چند ماه آینده رزرو می‌کنند، یعنی قرارداد شفاهی منعقد شده است. برای من که 35 سال است در دنیا ارکسترهای مختلف را رهبری کرده‌ام، لغو این کنسرت و آن هم به این شکل، بسیار غیرحرفه‌ای است.»

علی رهبری افزود: «این روش بیشتر به یک قایم‌باشک‌بازی شبیه است و نمی‌دانم در معاونت هنری ارشاد و دفتر موسیقي چه‌خبر است؟ هرکس تقصیر را گردن نفر دیگری می‌اندازد. من اصلا این سبک را نمی‌پسندم و امیدوارم مسئولان دیگری که کارشان به‌طور مستقیم با زندگی روزمره مرتبط است، به این شکل رفتار نکنند.»

علی رهبری با ابراز ناراحتی نسبت به لغو کنسرتش باگروه حرفه‌ای پارسیان ادامه داد:

«من در بیش از ۱۸۰ شهر بزرگ دنیا رهبری ارکسترها را برعهده داشته‌ام و بالاترین مقام‌های اداری کشورهای دیگر از من برای برگزاری کنسرت در شهرشان دعوت کرده‌اند، اما فقط معاون هنری وزير کشور خودم، جلوی برگزاری کنسرتم را می‌گیرد و می‌خواهند که اسم مملکت مادری و پدری‌ام را از فهرست کنسرت‌هایم حذف کنم. دوست دارم بدانم دلیل مخالفت‌شان چه بوده است.»

علی رهبری می گوید: «دوست دارم مردم ایران بدانند که من در سی و سه سال گذشته، فقط یک بار آن هم بعد از سی سال وبعداز اینکه بارها برای رهبری کنسرت به شهرهای دیگر دنیا رفتم، به ایران آمدم، آن هم نه از طرف معاونت هنری وزیر یا یک مقام دولتی، بلکه از طرف مرحوم فریدون ناصری. دومین بار هم دعوت گروه را قبول کردم؛ یک ارکستر جوان که نوازندگانش اغلب بعداز انقلاب متولد شده‌اند.»

مقامات و مدیران ارشاداسلامی تاکنون درباره علت لغو کنسرت گروه زهی پارسیان سخنی نگفته اند. اما این روزها لغو کنسرتهای موسیقی در ایران به یک رویه تبدیل شده که به گفته اهل موسیقی قبح لغو برنامه های تصویب شده در ایران امروز ریخته شده و دیگر کسی از مدیران ارشاداسلامی شرمنده این بی برنامگی ها و لغو اجراهای تصویب شده حتا در شب اجرا نیست. برای نمونه: لغو کنسرت احسان خواجه‌امیری در آمل که بنا بود سه شنبه شب گذشته در سالن همایش‌های دانشگاه غیر انتفاعی شمال آمل برگزار شود، حاشیه‌هایی را در پی داشت.

لغو کنسرت ارمنستان، لغو کنسرت هنگامه اخوان، لغو کنسرت ارکستر ملی، لغو کنسرت محمدرضا شجریان، لغو کنسرت ارکستر ملل و لغو ارکستر گروه کامگارها از جمله معروفترین برنامه های موسیقی لغو مجوز شده از سوی وزارت ارشاداسلامی اند.

XS
SM
MD
LG