لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۲

راه اندازی دوباره ارکستر ملی ایران پس از دوسال سکوت


راه اندازی دوباره ارکستر ملی ایران پس از دوسال سکوت
راه اندازی دوباره ارکستر ملی ایران پس از دوسال سکوت

ایران از لیست کشورهای بدون ارکستر ملی خارج می شود.

دفتر موسیقی وزارت ارشاداسلامی اعلام کرد: بردیا کیارس رهبر جدید ارکستر موسیقی ملی ایران شده تا از این پس تعطیلی دوساله این ارکستر پایان یافته و نام ایران نیز از لیست کشورهای بدون ارکستر ملی خارج شود.

بردیا کیارس که جانشین فرهاد فخرالدینی، رهبر پرتجربه ارکستر ملی ایران شده، از جمله نوازندگان ارکستر و آهنگسازان جوانی است که در سال‌های گذشته همکاری چندانی با ارکستر ملی نداشته، اما طی چند هفته‌ گذشته ارکستر موسیقی ملی ایران را تمرین داده است.

دفتر موسیقی وزارت ارشاداسلامی که بدون مشورت و رایزنی با اعضای پرتجربه و سابق ارکستر موسیقی ملی ایران به این انتخاب دست زده، ناخشنودی نوازندگان این ارکستر را فراهم آورده به گونه ای که شماری از آنان از عضویت خود در این ارکستر کناره گیری کرده اند.

شماری از نوازندگان قدیمی عضو این ارکستر نیز در توانایی های بردیا کیارس بعنوان جانشین فرهاد فخرالدینی شک کرده، او را ناتوان از پیشبرد برنامه های ارکستر ملی ایران ارزیابی کرده اند.

گزارش ها همچنین حاکی از آن است که از نوازندگان شاخص و قدیمی تر برای همکاری در این ارکستر موسیقی ملی دعوت نشده است.

در این میان فریدون شهبازیان، آهنگساز، در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفته است مسئولان وزارت ارشاد با سیاست های سلیقه ای و طرز تفکرشان نمی توانند ارکستر ملی و سمفونیکی در شان کشوری همچون ایران را داشته باشند.

فریدون شهبازیان گفته است مدیران مرکز موسیقی وزارت ارشاد با طرح های مستقل برای توسعه ارکستر ملی ایران موافق نیستند.

فریدون شهبازیان همچنین گفته است نوازندگان با تجربه و کاردان هردو ارکستر ملی و سمفونیک تهران به دلیل بدسلیقگی مدیران وزارت ارشاد و کمبود بودجه این ارکسترها هم اینک در کلاسهای خصوصی مشغول تدریس شاگردان هستند و نوازندگان کم تجربه و جوان در این دو ارکستر گردآمده اند.

به تحلیل کارشناسان موسیقی ارکستر ملی هر کشور نماد برجسته صدای موسیقیایی یک ملت و میراث فرهنگی اش بشمار می آید و خاموشی صدای موسیقیایی یک ملت حامل پیام ناخوشایندی است.

XS
SM
MD
LG