لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۰

واکنش قوه قضاییه به انتشار دلایل رد صلاحیت علی لاریجانی: «قابل تعقیب» است


علی لاریجانی
علی لاریجانی

سخنگوی قوه قضاییه ایران می‌گوید اگر ثابت شود نامه محرمانه دلایل رد صلاحیت علی لاریجانی از سوی خود او منتشر شده «قابل تعقیب» است و «دستگاه‌های اطلاعاتی» باید این موضوع را بررسی کنند.

به گزارش رسانه‌های ایران، ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری روز سه‌شنبه ۳۰ آذر با بیان این که «افشای اسناد طبقه‌بندی شده جرم است»، گفت: «چنان چه فردی اقدام به انتشار این اسناد کند، قابل تعقیب است.»

او گفت: «شکی نیست که در صورت شناسایی شخصی که این نامه را منتشر کرده قابل تعقیب خواهد بود.»

روز شنبه تصاویری از نامه شورای نگهبان به لاریجانی مبنی بر دلایل رد صلاحیت این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

حزب «اتحاد ملت ایران اسلامی» روز دوشنبه در واکنش به انتشار این نامه، بیانیه‌‎ای صادر کرد و نوشت: «نکته بسیار نگران‌کننده در این بین، آشکار شدن دروغ‌هایی است که نسبت به افراد، کاندیداها و خانواده آنها توسط نهادهای امنیتی و نظارتی به شورای نگهبان و طبعا دیگر نهادها منتقل می‌شود و مبنای تصمیم‌گیری قرار می‌گیرند.»

علی لاریجانی پیش از این از شورای نگهبان خواسته بود که دلایل رد صلاحیت او را «به صورت عمومی» اعلام کند.

لاریجانی ۲۷ مهر در نامه‌ای به شورای نگهبان که آن را به سران سه قوه و مقامات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی نیز ارسال کرد، نوشت: «یک کلام بگویید بنا داشتیم شما را حذف کنیم.»

او «سفر مکرر خانواده خود به اروپا و آمریکا» را «صددرصد دروغ» خواند و عملکرد شورای نگهبان در رد صلاحیت خود را «بدعت خطرناک» خواند.

در پی این نامه بود که خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه نوشت، حسن روحانی رئیس‌جمهوری پیشین و علی لاریجانی رئیس سابق مجلس شورای اسلامی در پی «تقویت یک دوقطبی» با جمهوری اسلامی هستند.

این خبرگزاری روز دوشنبه سوم آبان در گزارشی با اشاره به این مطلب افزود «اتحاد سیاسی» روسای پیشین قوای مجریه و مقننه هنوز «نمود بیرونی» ندارد، اما «به‌زودی» آنها «رسما دور یک میز جمع» می‌شوند تا ضمن «تقویت یک دوقطبی با نظام»، «ماهیتی جدید» برای خود تعریف کنند.

XS
SM
MD
LG