لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۸

صادق آملی لاریجانی از عضویت در شورای نگهبان کناره‌گیری کرد


صادق آملی لاریجانی (آرشیو)
صادق آملی لاریجانی (آرشیو)

به نوشته تارنمای رسمی رهبر جمهوری اسلامی ایران، آیت الله علی خامنه‌ای با انتشار پیامی کوتاه، با کناره‌گیری صادق آملی لاریجانی از عضویت در شورای نگهبان موافقت و احمد حسینی خراسانی را جایگزین وی کرده است.

صادق آملی لاریجانی رئیس پیشین قوه قضائیه و رئیس کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

رد صلاحیت علی لاریجانی، رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی ایران و مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران، توسط نگهبان برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خرداد ۱۴۰۰، سبب بروز مشاجراتی میان وی و برادرش از یک طرف و اعضای شورای نگهبان از جمله عباسعلی کدخدایی و هادی طحان نظیف، به ترتیب سخنگویان پیشین و کنونی شورا شده است.

علی لاریجانی روز شنبه ٢٢ خرداد با انتشار بیانیه‌ای کوتاه در تارنمای رسمی خود و نیز حساب‌های شخصی‌اش در رسانه‌های اجتماعی، با اشاره به «اثبات کذب بودن گزارش‌های داده شده» به شورای نگهبان در رابطه با خود و خانواده‌اش، از آنها خواسته بود «کلیه دلایل عدم احراز صلاحیت» وی را «بدون هرگونه پرده‌پوشی به صورت رسمی و علنی» اعلام کنند.

صادق آملی لاریجانی نیز در پی رد صلاحیت برادرش توسط شورای نگهبان، در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از «دخالت‌های فزاینده دستگاه‌های امنیتی از طریق گزارش‌های خلاف واقع»، گفته بود بعد از ۲۰ سال عضویتش در شورای نگهبان هیچ‌گاه تصمیمات شورا را، چه در تأیید صلاحیت‌ها و چه در عدم احراز صلاحیت‌ها، تا این حد غیرقابل دفاع ندیده است. وی همچنین از امضای اعتبارنامه ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری جدید ایران خودداری کرد.

XS
SM
MD
LG