لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۶

ادامه روند افزایش قیمت‌ها و تورم؛ علی خامنه‌ای: صنعت هسته‌ای برای ارتقای وضع زندگی مردم است


علی خامنه‌ای در بازدید از نمایشگاه «دستاوردهای هسته‌ای» جمهوری اسلامی
علی خامنه‌ای در بازدید از نمایشگاه «دستاوردهای هسته‌ای» جمهوری اسلامی

در حالی که تورم هر روز سفره خانوارهای ایرانی را کوچک‌تر می‌کند و قیمت کالاهای اساسی رو به افزایش است، علی خامنه‌ای در بازدید از نمایشگاه «دستاوردهای هسته‌ای» جمهوری اسلامی، صنعت هسته‌ای را «الزام ارتقای وضع زندگی مردم» دانست.

علی خامنه‌ای صبح یکشنبه در دیدار با گروهی از کارشناسان و مسئولان هسته‌ای جمهوری اسلامی «بهانه سلاح هسته‌ای از طرف غرب» را «دروغ» دانست و با اشاره به اینکه «خودشان هم می‌دانند، ما روی مبنای اسلامی‌مان نمی‌خواهیم طرف سلاح برویم» تاکید کرد: «اگر این نبود جلویش را نمی‌توانستند بگیرند.»

رهبر جمهوری اسلامی همچنین در بازدید از نمایشگاه دستاوردهای هسته‌ای داشتن صنعت هسته‌ای را یکی از الزامات ارتقای وضع زندگی مردم دانست.

خامنه‌ای مدعی شد که صنعت هسته‌ای به کشور «آبرو» می‌بخشد و «زندگی را برای مردم بهتر می‌کند.» رهبر جمهوری اسلامی قدرت هسته‌ای را از جهت «وزن سیاسی جهانی و بین‌المللی» برای جمهوری اسلامی مهم و با اهمیت اعلام کرد.

او در بخشی از سخنانش تاکید کرد که «هر کس ایران را دوست دارد، هر کس جمهوری اسلامی را دوست دارد، هر کس ملت را دوست دارد باید به انرژی هسته‌ای اهمیت بدهد.»

خامنه‌ای در مورد زمزمه‌های توافق با غرب هم یادآور شد که «توافق اشکالی ندارد» اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای «نباید دست بخورد‌.»

او در اخطاری به دولت هم گفت که «از قانون اقدام راهبردی مجلس نباید تخطی کرد.»

رهبر جمهوری اسلامی مدعی شد که این قانون «خوب است و ایجاد مشکل نمی‌کند» و دولت باید در دادن دسترسی‌ها به آژانس و ارائه اطلاعات مطابق این قانون عمل کند.

به گفته خامنه‌ای همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «در چارچوب مقررات پادمانی باید حفظ شود.»

خامنه‌ای می‌گوید انرژی هسته‌ای یک چالش ۲۰ ساله است که دستاوردهای بسیاری برای ایران داشته و یکی از دستاوردهای آن این است که «فهمیدیم به وعده‌ غربی‌ها نباید اعتماد کرد.» بر همین اساس او مدعی شده است که «از اعتمادهای بی‌جا خیلی ضربه خوردیم.»

رهبر جمهوری اسلامی همچنین بر توسعه انرژی هسته‌ای تاکید کرده و گفته است که «باید حتماً بیست هزار مگاوات از برق مصرفی کشور هسته‌ای باشد.»

گفتنی است هزینه ساخت نیروگاه اتمی بوشهر با ظرفیت تولید هزار مگاوات برق بیش از ۱۰ میلیارد دلار بوده است و در روزهای اخیر سازمان انرژی اتمی از ساخت دو نیروگاه جدید دیگر خبر داده است.

لازم به ذکر است هزینه تولید هزار مگاوات برق از انرژی خورشیدی یک میلیارد دلار است که هزینه نگهداری آن کمتر از ۵ درصد در مقایسه با سایر مدل‌های تولید برق است.

XS
SM
MD
LG