لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

ادعای خامنه‌ای: «دشمن» می‌خواهد جامعه کارگری تابلو اعتراضات مردمی شود


اعتراض کارگران هفت تپه (آرشیو)
اعتراض کارگران هفت تپه (آرشیو)

با گذشت بیش از یک هفته از روز جهانی کارگر، رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیدار با شماری از کارگران ضمن حمایت از سیاست‌های اقتصادی ابراهیم رئیسی و تأکید بر اهمیت استفاده از جنس ایرانی، ترجیح دادن جنس خارجی را که به گفته او بزرگترین خریدار آن «دستگاه‌های دولتی هستند»، ضربه زدن به کارگر داخلی خواند.

آیت الله علی خامنه‌ای روز دوشنبه ۱۹ اردیبهشت در این دیدار اعتراضات صنفی کارگران را به دو دسته تقسیم کرد و بخشی از آن را به آن‌چه «تحریکات دشمن» نامید، مرتبط دانست که می‌خواهد «جامعه کارگری به تابلو و نشانه اعتراضات مردمی» تبدیل شود و بخشی دیگر، از جمله اعتراض به «واگذاری‌های نادرست کارخانه‌ها»، را «به‌حق» توصیف کرد. خامنه‌ای برنامه‌های اقتصادی دولت سیزدهم را «مهم» خواند و از همه خواست برای به نتیجه رسیدن آنها «کمک کنند.»

حمایت خامنه‌ای از سیاست‌های اقتصادی رئیسی و انتقاد او از خرید اجناس خارجی پس از آن صورت می‌گیرد که طی هفته‌های گذشته جنجال معروف به «سیسمونی‌گیت» خانواده رئیس مجلس شورای اسلامی در صدر اخبار قرار داشت. ماجرایی که به گفته مهدی طائب، فرمانده قرارگاه عمار سپاه پاسداران، افشای آن توسط برادر داماد رئیس دولت صورت گرفت. در مقابل، قالیباف نیز طی هفته گذشته سیاست‌های اقتصادی رئیسی را آماج حملات خود قرار داد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی و رئیس مجلس نیز در جلسه علنی روز یک‌شنبه به تندی از عملکرد اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی و به‌ویژه به دلیل افزایش قیمت آرد انتقاد کردند و محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: «دولت در موضوع ماکارونی و آرد صنعتی به گونه‌ای عمل کرد که باعث نگرانی بیشتر مردم شد.»

قالیباف با بیان این که «در گرانی‌های اخیر و موضوع افزایش قیمت ماکارونی بی‌توجهی به قانون مجلس باعث شد چنین فضایی ایجاد شود و مردم را به شدت ناراحت کند» افزود: «به مردم حق می‌دهم که نسبت به آینده نگران شده باشند.»

با اوج گرفتن گرانی‌ها و کمبود کالاهای اساسی از جمله نان، اعتراضات معیشتی گسترش یافته و روزنامه اصولگرای جمهوری اسلامی خواهان کناره‌گیری رئیسی شده و نهاد بسیج دانشجویی نیز نسبت به بروز اعتراضات به او هشدار داده است.
XS
SM
MD
LG