لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۵

مقام ارشد دولت آمریکا: سیستم دفاعی یکپارچه در خاورمیانه، هنوز فقط یک ایده است


یک مقام ارشد دولت آمریکا، روز پنج‌شنبه گفت که هنوز چارچوبی برای «سیستم یکپارچه دفاع هوایی و موشکی خاورمیانه» تعیین نشده‌ است.

او اما می‌گوید که ایالات متحده، باور دارد که در زمینه امنیت، هم‌اکنون پتانسیل یک رویکرد منطقه‌ای چندجانبه، وجود دارد.

ایده سیستم دفاعی یکپارچه، در سفر جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، به عربستان سعودی در اوایل این ماه، مورد گفت‌وگو قرار گرفته‌ است.

بایدن پس از سفر به اسرائیل، جلساتی را در عربستان با سران ۹ کشور عربی برگزار کرد. اما در پی این جلسات، هنوز «حمایت عمومی عربی» در مورد محور امنیتی منطقه‌ای، پدید نیامده‌ است.

مقام ارشد دولت بایدن، که خواسته نامش فاش نشود، گفته‌ است که این فعلا یک ایده است و هیچ چارچوبی برای آن وجود ندارد. او می‌گوید:«اما برای رئیس‌جمهوری، مهم بود که موضوع «سیستم دفاع هوایی و موشکی یکپارچه منطقه‌ای» را به‌ خوبی مطرح کند.»

این مقام می‌گوید:«ما فکر می‌کنیم که به‌ویژه با توجه به افزایش تهدید موشک‌های بالستیک ایران، اکنون امیدی بزرگ برای داشتن یک رویکرد شبکه‌ای، یک‌پارچه‌ و با هماهنگی‌ بیشتر، در زمینه دفاع موشکی وجود دارد».

عربستان سعودی و امارات متحده عربی، از شرایط آمریکا در زمینه فروش تسلیحات به این کشورها، ناامید شده‌اند.

این دو کشور، همچنین از کنار گذاشته‌ شدن از مذاکرات غیر مستقیم آمریکا و ایران در مورد احیای برجام، خشمگین‌اند. آن‌ها به دلیل عدم بررسی «برنامه موشکی و رفتار منطقه‌ای ایران» در این مذاکرات، آن را ناقص می‌دانند.

اسرائیل که با این کشورها، در مورد جمهوری اسلامی ایران، نگرانی مشترک دارد، مشوق بایدن در سفر بایدن به جده بود. اسرائیل امید داشت که این سفر، گرمای رابطه میان عربستان سعودی و اسرائیل را افزایش دهد.

در سفر بایدن به منطقه، عربستان سعودی اعلام کرد که حریم هوایی خود را به‌ روی همه شرکت‌های هواپیمایی باز می‌کند و راه را برای پروازهای بیشتر به اسرائیل و از اسرائیل، هموار می‌کند.

وزیر امور خارجه عربستان سعودی اما گفت که این اقدام، مقدمه‌ای برای گام‌های بعدی نیست و او از هیچ مبحثی در مورد اتحاد دفاعی، میان کشورهای حوزه خلیج فارس و اسرائیل، آگاه نیست.

XS
SM
MD
LG