لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۶

آمریکا رهبر پیکارجویان در لیبی را هدف قرار داد


آمریکا رهبر پیکارجویان در لیبی را هدف قرار داد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00

ارتش آمريکا می گويد در حمله های هوايی دو روز گذشته در شرق ليبی احتمالاً موفق شده است مختار بلمختار، يکی از رهبران شبه نظاميان افراطی وابسته به القاعده را که از سال ۲۰۱۳ تحت تعقيب بوده، از پای درآورد.

مرگ بلمختار هنوز رسماً تأييد نشده است، گزارش های ضد و نقيضی در اين زمينه وجود دارد، اما دولت ليبی هم معتقد است او در اين حملات کشته شده است.

مقام های آمريکايی می گويند هنوز در حال ارزيابی و بررسی خبر مربوط به کشته شدن مختار بلمختار هستند، فردی که از سال ۲۰۱۳ در فهرست تروريست های تحت تعقيب ايالات متحده بوده است.

با آنکه آمريکا و ليبی احتمال می دهند بلمختار در بمباران های دو روز گذشته جنگنده های آمريکايی در شرق ليبی کشته شده باشد، اما هنوز سندی برای اثبات اين خبر ارائه نداده اند.

يکی از افراد وابسته به شبه نظاميان ليبی می گويد هنگام حمل جنگنده های آمريکايی بلمختار در محل بمباران نبوده است، اما در عوض ۴ نفر از پيکارجويان انصار الشريعه که در حمله ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۱۲ به کنسولگری آمريکا در بنغازی و کشته شدن کريستوفر استيونز، سفير آمريکا در ليبی و سه نفر ديگر از کارکنان سفارت آمريکا دست داشتند، در اين عمليات کشته شدند.

استيون وارن، سخنگوی وزارت دفاع آمريکا روز يکشنبه اعلام کرد که هدف حمله های ضد تروريستی دو روز گذشته صرفاً مختار بلمختار بوده است.

سخنگوی وزارت دفاع آمريکا می گويد بلمختار سابقۀ طولانی در رهبری فعاليت های تروريستی دارد، فرمانده عملياتی تشکيلات المرابطون در شمال غربی آفريقا بود و ارتباط نزديکی با القاعده داشته است.

به گفتۀ مقام های آمريکايی هنگام وقوع حمله هيچ يک از نيروهای زمينی ارتش آمريکا در منطقه حضور نداشتند.

از آنجا که اين نخستين بار نيست که اعلام شده است مختار بلمختار کشته شده است، صحت آن بايد از طريق انجام آزمايش دی ان ای روشن شوند.

مختار بلمختار، معروف به يک چشم، آقای مارلبورو، ابو العباس، ۴۳ ساله و الجزايری الاصل، از سال ۲۰۱۳ به اتهام رهبری عمليات حمله به تأسيسات گاز الجزاير که در جريان آن ۸۰۰ نفر به گروگان گرفته شده و دست کم ۳۵ خارجی، از جمله سه شهروند آمريکا کشته شدند توسط ايالات متحده تحت تعقيب بوده و برای دستگيری يا اطلاعات مربوط به او ۵ ميليون دلار جايزه نقدی تعيين شد.

بلمختار از سال های ۱۹۹۰ ميلادی همراه با تشکل های اسلام گرای تندرو عليه دولت الجزاير وارد مبارزه مسلحانه شد، و در جريان اين مبارزات يک چشم خود را از دست داد. در اواخر دهۀ ۱۹۸۰ برای مبارزه با نيروهای اتحاد جماهير شوروی سابق به افغانستان رفت.

او به دليل قاچاق سيگار برای تأمين منابع مالی عمليات جهادی به آقای مارلبورو هم معروف است.

XS
SM
MD
LG