لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۲

درگیری در مرز غزه پس از دیدار محمود عباس با وزیر دفاع اسرائيل


آرشیو
آرشیو

ارتش اسرائيل اعلام کرد که یک اسرائیلی روز چهارشنبه بر اثر تیراندازی در مرز غزه زخمی شد.

این مرز از زمان جنگ ۱۱ روزه بین اسرائیل و شبه نظامیان غزه در ماه مه گذشته، تا حد زیادی آرام بوده است.

به نوشته رویترز، این حمله پس از آن روی داد که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، دیداری کم‌سابقه از اسرائیل داشت؛ دیداری که با محکومیت حماس مواجه شد.

کنترل غزه در دست گروه فلسطینی حماس است.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که با شلیک تانک به این تیراندازی پاسخ داده و مواضع حماس در شمال نوار غزه را هدف قرار داده است. مقامات بهداشت غزه از زخمی شدن سه کشاورز فلسطینی خبر دادند.

رسانه‌های اسرائیل پیشتر خبر داده بودند که بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، شامگاه سه‌شنبه در خانه‌اش میزبان عباس بود. این اولین دیدار یک رهبر فلسطینی مورد حمایت غرب از اسرائیل در بیش از یک دهه گذشته بود. با این حال انجام این سفر حاوی نشانه‌های اندک برای از سرگیری مذاکرات صلح است که از مدت‌ها پیش متوقف شده است.


پس از گفتگوهای آنها، وزارت دفاع اسرائیل مجموعه‌ای از اقداماتی را که به عنوان «اقدامات اعتمادساز» توصیف کرده، اعلام کرد که ورود صدها تاجر فلسطینی به اسرائیل را تسهیل می‌کند.

در غزه، یک سخنگوی حماس در واکنش گفت که ملاقات عباس با گانتز «شکاف‌های سیاسی فلسطینی‌ها را عمیق‌تر می‌کند.»

عباس و گانتز پیش از این در ماه اوت در کرانه باختری با یکدیگر ملاقات کرده بودند. حسین الشیخ، یک مقام فلسطینی، گفت که در گفتگوهای روز سه شنبه دو طرف درباره «اهمیت ایجاد یک افق سیاسی» برای حل مناقشه اسرائیل و فلسطینی‌ها گفت‌و‌گو کردند.

گانتز، در جمع‌بندی این نشست در توییتر، هیچ اشاره‌ای به روند صلح نکرد؛ روندی که از سال ۲۰۱۴ و پس از شکست مذاکراتی که تحت حمایت ایالات متحده جریان داشت، متوقف شد. فلسطینی‌ها به دنبال تشکیل کشوری در کرانه باختری و نوار غزه به پایتختی اورشلیم شرقی هستند. اما اسرائيل کل اورشلیم را پایتخت خود می‌داند.

گانتز نوشت: «ما در مورد اجرای تدابیر اقتصادی و غیرنظامی بحث کردیم و بر اهمیت تعمیق هماهنگی امنیتی و جلوگیری از ترور و خشونت - برای رفاه اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها - تأکید کردیم.»

دولت چند حزبی اسرائيل عمیقا بر سر موضوع تشکیل کشور فلسطینی اختلاف دارد. رقابت‌های داخلی فلسطینی‌ها نیز همچنان پررنگ است و حماس که چهار جنگ با اسرائیل داشته است، نوار غزه را اداره می‌کند.

درباره اقدامی که می تواند سفر هزاران فلسطینی را تسهیل کند، وزارت دفاع اسرائيل اعلام کرد که گانتز مجوز داده است که ۶هزار نفر از فلسطینی‌ها بتوانند به عنوان ساکنان کرانه باختری هویت خود را ثبت کنند. آنها در این سرزمین که در جنگ سال ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل در آمد، بدون داشتن وضعیت رسمی، زندگی کرده‌اند.

این وزارتخانه گفت که ۳۵۰۰ فلسطینی دیگر از غزه نیز مدارک اقامتی دریافت خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG