لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۳

ادامه تردیدها در مورد دلیل مرگ هاشمی رفسنجانی؛ محسن هاشمی: اجازه دیدن «فیلم‌های باغ و استخر» را نمی‌دهند


اکبر هاشمی رفسنجانی
اکبر هاشمی رفسنجانی

در پنجمین سالگرد درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، از بنیانگذاران جمهوری اسلامی، بار دیگر تردیدهایی درباره نحوه مرگ او در برخی رسانه‌های ایران مطرح شده است.

محسن هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگویی با وب‌سایت اعتمادآنلاین که مشروح آن روز شنبه ۲۵ دی منتشر شد، درباره مرگ پدرش می‌گوید، «با استدلال قوی» نمی‌تواند بگوید که «او توسط یک گروهی کشته شده یا نه» چرا که «کسی به محل فوت او نرفته بود» و به خانواده او نیز اجازه ندادند «فیلم‌های باغ و استخر» محل درگذشت او را بازبینی کنند.

محسن هاشمی با اشاره به این که در نخستین ملاقاتش با آیت‌الله خامنه‌ای، او نیز گفته «این فوت شوک عجیبی را به من وارد کرد و دلیل آن را نمی‌توانم تشخیص دهم» در این گفت‌وگو اضافه می‌کند: «نیروهای امنیتی می‌گفتند حساسیتی که شما به خرج می‌دهید، صحیح نیست و چیزی جز تضعیف نظام را به دنبال نخواهد داشت.»

او با بیان این که «ما دنبال تنبیه کسی نبودیم» بلکه در پی روشن شدن واقعیت هستیم، تأکید می‌کند: «نمی‌توانیم بگوییم پرونده فوت آیت‌الله هاشمی مختومه است، چون آقای روحانی گزارش را به شورای امنیت برگشت زده است.»

فرزند بزرگ اکبر هاشمی رفسنجانی با استناد به خاطره‌های نوشته شده پدرش یک روز پیش از فوت و مادرش در روز فوت، تصریح می‌کند که او در «آن روز هیچ حال نامساعدی نداشت»، «سرحال بودند و صبحانه خوردند و رفتند.»

او با تأکید بر این که «پزشکان گفتند در ریه آیت‌الله هاشمی آب نبوده»، اضافه می‌کند: «پاسداران می‌گویند ایشان نبض داشته است، و او را «به دلیل نبود تیم پزشکی با ماشین حفاظت به بیمارستان منتقل» کردند.

محسن هاشمی تأکید می‌کند که پیش از درگذشت پدرش، «به دنبال عوض کردن محافظان» بوده‌اند.

او با بیان مواردی از تلاش برای ترور اکبر هاشمی رفسنجانی، به یک مورد در سال‌های ۹۲ و ۹۳ اشاره می‌کند: «فردی نیمه‌شب وارد مجمع شده بود ... به اتاق منشی‌ها رفته بود و آنجا آتش‌سوزی ایجاد کرده بود ... همه نگران بودند که چگونه این فرد می‌تواند با این همه سیستم امنیتی وارد شود. یکی از دوربین‌های مجمع هم تصویر این فرد را گرفته بود.»

محسن هاشمی می‌گوید پدرش درباره این موضوع در خاطراتش نوشته است: «بعد از جلسه آقای امیری قائم‌مقام وزارت کشور آمدند... از ایشان خواستم که از آگاهی بخواهند که چرا تاکنون فردی که اقدام به آتش زدن دفتر منشی‌های مجمع نموده علی‌رغم دستور صریح ستاد کل معرفی نمی‌کنند ... آقای شجاعی [فرمانده حفاظت آیت‌الله هاشمی] گزارش داد آن جوانکی که اتاق مجمع را آتش زده بود توسط سپاه به مجمع آورده‌اند و اعتراف کرده ولی مطالبی گفته که احتمالا مجبورش کرده‌اند بگوید... من نوشتم که این گزارش مخدوش است. احتمالاً برای رفع تکلیف چنین صحنه‌سازی شده. »

در پی انتشار بخش‌هایی از این گفت‌وگوی محسن هاشمی با اعتمادآنلاین، برخی رسانه‌های ایران از جمله خبرآنلاین و انصاف‌نیوز در مطالبی با عنوان «آیت‌الله هاشمی کشته شد؟» ابهاماتی را در خصوص مرگ این شخصیت مهم جمهوری اسلامی مطرح کرده‌اند.

پرسش در مورد نحوه درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی پیش از این نیز از سوی برخی از اعضای خانواده او مطرح شده است. از جمله فاطمه هاشمی دختر بزرگ او گفته است پدرش را ۲۰ دقیقه دیر به بیمارستان رساندند و در بیمارستان نیز اجازه ندادند پزشک بیمارستان او را معاینه کند. به گفته خانم هاشمی، در آنجا منتظر پزشک دادستانی شدهند و میزان رادیواکتیو بدن آقای هاشمی بالاتر از حد نرمال و ۱۰ برابر بوده است.

XS
SM
MD
LG