لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۵

پخش ویدیویی از هاشمی رفسنجانی درباره «فشار نیروهای امنیتی» برای رد صلاحیت او؛ عقب‌نشینی حیدر مصلحی از اظهارات جنجالی


اکبر هاشمی رفسنجانی، آرشیو
اکبر هاشمی رفسنجانی، آرشیو

واکنش‌ها به اظهارات وزیر سابق اطلاعات ایران درباره چگونگی رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ روز سه شنبه ۲۵ خرداد و پس از انتشار ویدیویی منتشر نشده از هاشمی رفسنجانی ابعاد تازه‌ای به خود گرفت.

در این ویدیو، اکبر هاشمی رفسنجانی که در آن زمان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بود، دلیل «عدم احراز صلاحیت» خود در انتخابات ریاست جمهوری را «فشار نیروهای امنیتی و نظامی» می‌داند. هاشمی در این ویدیو می‌گوید که وزارت اطلاعات می‌دانست که «بیش از ۷۰ درصد مردم در دور اول» به او رای می‌دهند، و از این رو او را از صحنه انتخابات کنار گذاشتند.

حیدر مصلحی که دو روز پیش در یک گفت‌وگو به صراحت گفته بود هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۹۲ بنا بر توصیه او به شورای نگهبان رد شد، روز سه شنبه در یک رشته توییت مدعی شد آن چه در این گفت‌وگو عنوان کرده است بخشی از نظرات او «در خصوص فرایند تایید صلاحیت ها در سال ۹۲ می باشد که ناقص بیان شده است.»

مصلحی در گفت‌وگوی تلویزیونی‌اش گفته بود که وزارت اطلاعات در سال ۱۳۹۲ پیش‌بینی کرده بود که رفسنجانی در انتخابات برنده می‌شود و به همین دلیل او با حضور در شورای نگهبان از اعضای این نهاد خواست با توجه به «هزینه‌ها و فواید» تایید یا رد صلاحیت رفسنجانی، او را رد صلاحیت کنند.

در واکنش به این اخبار، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری ایران که در سال ۱۳۹۲ رییس ستاد انتخاباتی رفسنجانی بود، در یک رشته توییت از شورای نگهبان خواست فیلم و صوت جلسه‌ای که حیدر مصلحی به آن اشاره کرده را منتشر کند.

همچنین، محسن هاشمی رفسنجانی، پس اکبر هاشمی رفسنجانی، روز دوشنبه نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی نوشت و از او «تظلم خواهی» کرد.

XS
SM
MD
LG