لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۰

محل جعبه سیاه هواپیمای ایرآسیا شناسایی شد


بخشی از لاشه هواپیمای ایرآسیا
بخشی از لاشه هواپیمای ایرآسیا

مقامات اندونزی روز یکشنبه اعلام کردند که غواصان محل جعبه سیاه هواپیمای سرنگون شده شرکت ایرآسیا را شناسایی کرده‌اند.

به گفته مقامات اندونزی، جعبه سیاه زیر قطعات بدنه هواپیما مانده، و بیرون کشیدن آن چند ساعت طول می‌کشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام وزارت ترابری اندونزی، بیرون آوردن جعبه سیاه از عمق دریای جاوه به صبح دوشنبه موکول شده است.

دم هواپیمای ایرآسیا روز شنبه به سطح آب آورده شد، اما جستجوگران اندونزیایی جعبه‌های سیاه را در آن نیافتند. سپس در روز یکشنبه، علائم صوتی بیشتری از جعبه‌های سیاه هواپیما دریافت شد.

سیگنال‌های جعبه سیاه هواپیمای ایرآسیا برای اولین بار روز جمعه شناسایی شده بود، اما مسئولان گفتند به نظر می‌رسد جعبه سیاه در حدود یک کیلومتر دورتر از جایی باشد که دم هواپیما پیدا شد.

هواپیمای ایرآسیا با ۱۶۲ سرنشین ۲۸ دسامبر – هفتم دی ماه – هنگام پرواز از مسیر سورابایا در اندونزی به سنگاپور، در دریای جاوه سقوط کرد و همه سرنشینانش کشته شدند. تا کنون اجساد ۴۶ نفر از آب‌های دریای جاوه بیرون کشیده شده، و تلاش برای یافتن اجساد دیگر سرنشینان، که تصور می‌رود در داخل بدنه هواپیما مانده باشد، همچنان ادامه دارد.

جعبه سیاه در قسمت عقب هواپیما جاسازی شده و حاوی اطلاعات پرواز و صدای اتاق خلبان است که به یافتن علت اصلی سقوط هواپیما کمک می‌کند. چنانچه سانحه‌ای برای هواپیما پیش بیاید، و حتی در صورت انفجار یا سرنگونی هواپیما، جعبه سیاه دست نخورده باقی می‌ماند و تا سی روز بعد از سقوط، علائم صوتی ارسال می‌کند که با کمک آن، می‌توان محل جعبه سیاه را شناسایی کرد.

XS
SM
MD
LG