لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

اندونزی: دم هواپیمای ناپدید شده ایرآسیا پیدا شد


بخشی از هواپیمای ناپدید شده ایرآسیا در آب
بخشی از هواپیمای ناپدید شده ایرآسیا در آب

تیم های جستجو و نجات اندونزی می گویند آنها دم هواپیمای ناپدید شده پرواز ۸۵۰۱ ایرآسیا را پیدا کردند. این هواپیما یکشنبه هفته گذشته در دریای جاوه سقوط کرد.

رئیس سازمان ملی جستجو و نجات اندونزی روز چهارشنبه گفت که دم هواپیما که «جعبه سیاه» در آن قرار دارد، پیدا شده است. جعبه های سیاه هواپیما حاوی اطلاعات پرواز و صدای اتاق خلبان است. دم هواپیما پس از آن پیدا می شود که مقامات روز سه شنبه گفتند منطقه جستجو برای یافتن لاشه هواپیما را گسترش می دهند.

جعبه های سیاه به مقامات در تعیین علت سقوط هواپیما کمک می کند.

پرواز ایرآسیا با ۱۶۲ سرنشین از سورابایا در اندونزی به سنگاپور می رفت که در سواحل بورنئو سقوط کرد. کسی از این پرواز زنده پیدا نشده و تاکنون تنها کمتر از ۴۰ جسد جمع آوری شده است.

هواپیمای دو موتوره ایرباس A۳۲۰ تقریبا پس از گذشت نیمی از زمان کل پرواز مسیر سورابایا به سنگاپور که معمولا ۲ ساعت طول می کشد، از رادار حذف شد.

کارشناسان استرالیایی به مقامات اندونزی در تعیین هویت اجساد قربانیان کمک می کنند.

روز دوشنبه در جاکارتا، دولت اندونزی شماری از مقامات هوانوردی این کشور را از کار معلق کرد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که مشخص شد هواپیمای ایرآسیا مجوز لازم برای پرواز در مسیر سورابایا به سنگاپور را در روز یکشنبه (روز سقوط) نداشته است.

وزارت حمل و نقل اندونزی گفت مجوز پرواز ایرآسیا در آن مسیر برای روزهای دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه و شنبه بود. این وزارتخانه پرواز های ایرآسیا در آن مسیر را نیز به حالت تعلیق در آورده و تحقیقات جداگانه ای را در این باره انجام می دهد.

XS
SM
MD
LG