لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۶

یک عضو گارد ملی ایالات متحده در ارتباط با افشای اسناد فوق محرمانه آمریکا دستگیر شد


بازداشت جک تکسیرا عضو ۲۱ ساله از شاخه ۱۰۲ اطلاعاتی گارد ملی هوایی ماساچوست
بازداشت جک تکسیرا عضو ۲۱ ساله از شاخه ۱۰۲ اطلاعاتی گارد ملی هوایی ماساچوست

مقامات آمریکایی اعلام کردند که جک تیشیرا، یک عضو ۲۱ ساله از شاخه ۱۰۲ اطلاعاتی گارد ملی هوایی ماساچوست را در ارتباط با افشای اسناد فوق محرمانه آمریکا دستگیر کرده‌اند.

ماموران فدرال آقای تیشیرا را بعد از ظهر پنجشنبه در خانه‌اش در دایتون ماساچوست بازداشت کردند.

پیش از این، روزنامه واشنگتن پست در گزارشی از یک جامعه مجازی کوچک در دیسکورد (یک رسانه مخصوص بازی‌های کامپیوتری) گفته بود که به نظر می رسد، این اسناد برای اولین بار توسط مدیر این گروه به اشتراک گذاشته شده است.

مریک گارلند، دادستان کل آمریکا نیز دستگیری جک تیشیرا را در ارتباط با «تحقیقات پیرامون خارج کردن، نگهداری و انتقال غیرمجاز اطلاعات محرمانه دفاع ملی» اعلام کرد.

وزارت دادگستری ایالات متحده هفته گذشته پس از ارجاع این موضوع از سوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، به طور رسمی تحقیقات جنایی در این مورد را آغاز کرد.

در این افشاگری که به نظر می‌رسد بزرگ‌ترین افشاگری‌های اطلاعات محرمانه آمریکا در سال‌های اخیر باشد، تصاویر اسنادی حساس در رسانه‌های اجتماعی همچون دیسکورد، تلگرام، و توییتر منتشر شدند.

سازمان‌ امنیت ملی ایالات متحده و وزارت دادگستری در حال حاضر سرگرم ارزیابی خسارت‌های این درز اطلاعات به امنیت ملی و همچنین روابط واشنگتن و متحدانش از جمله اوکراین هستند.

XS
SM
MD
LG