لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۸

واشنگتن‌پست: اسناد محرمانه آمریکا از طریق پیام‌رسان «دیسکورد» به بیرون درز داده شد


پیام‌رسان «دیسکورد»
پیام‌رسان «دیسکورد»

روزنامه واشنگتن‌پست روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرد شخصی که اسناد محرمانه ایالات متحده را به بیرون درز داده است، یک مرد ۲۰ تا ۲۵ ساله طرفدار اسلحه است که در یک پایگاه نظامی کار می‌کند.

به گزارش واشنگتن‌پست، او اطلاعات محرمانه را در یک پیام‌رسان با عنوان «دیسکورد» با یک گروه متشکل از ده‌ها مرد جوان عاشق «اسلحه، تجهیزات نظامی، و خدا» هم‌رسانی کرد.

این روزنامه منبع خود را دو تن از اعضای این گروه عنوان کرده است.

یکی از آنها که زیر ١٨ سال سن دارد و با اجازه مادرش با واشنگتن‌پست صحبت کرده، گفته که فردی که اطلاعات محرمانه را درز داده شرایط جسمی مناسبی دارد و نیرومند و مسلح است.

پیام‌رسان «دیسکورد» روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد در حال همکاری با مجریان قانون است.

وزارت دادگستری ایالات متحده هفته گذشته پس از ارجاع این موضوع از سوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، به طور رسمی تحقیقات جنایی در این مورد را آغاز کرد.

در این افشاگری که به نظر می‌رسد بزرگ‌ترین افشاگری‌های اطلاعات محرمانه آمریکا در سال‌های اخیر باشد، تصاویر اسنادی حساس در رسانه‌های اجتماعی همچون دیسکورد، تلگرام، و توییتر منتشر شدند.

سازمان‌ امنیت ملی ایالات متحده و وزارت دادگستری در حال حاضر سرگرم ارزیابی خسارت‌های این درز اطلاعات به امنیت ملی و همچنین روابط واشنگتن و متحدانش از جمله اوکراین هستند.

XS
SM
MD
LG