لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۱

آیپک تمدید مهلت مذاکرات هسته‌ای با ایران را محکوم کرد


کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل «آیپک»، از گروه‌های پر نفوذ حامی اسرائیل در آمریکا تمدید مهلت مذاکرات جامع هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی را محکوم کرد.

پس از شش ماه مذاکره میان ایران و شش قدرت جهانی موسوم به گروه ۱+۵، مذاکرات جامع هسته‌ای با ایران برای چهار ماه دیگر تا ۳ آذر ماه سال جاری (۲۴ نوامبر) تمدید شد.

آیپک، لابی حامی اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد به رغم حمایت این گروه از مذاکرات، تهران هنوز علامتی از این که حاضر است بخشی از تاسیسات اتمی خود را غیرفعال کند، نشان نداده است.

آیپک همچنین گفت نگران آن است که ایران به جای آن که به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد عمل کند، از تمدید مذاکرات به عنوان فرصتی برای شکستن اجماع بین‌المللی استفاده کند و در «برنامه تسلیحات هسته‌ای» پیشروی کند.

آیپک در بیانیه خود گفته است «عمیقا» از پیشنهاد گروه ۱+۵ به ایران برای تمدید فراغت از تحریم‌ها ناراحت است.

آیپک می‌گوید فشارهای اقتصادی باعث شد که تهران به میز مذاکرات برگردد و افزایش فشار برای رسیدن به هر توافق خوبی حیاتی است، موضوعی که ایران آن را رد کرده است.

جان کری، وزیر امورخارجه ایالات متحده با بیان این که ایران به شرایط توافق اولیه اتمی سال گذشته عمل کرده است، گفت در چهار ماه آینده ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار دیگر از دارایی‌های مسدود شده ایران آزاد می‌شود.

ایران می‌گوید هدفش از برنامه هسته‌ای، صرفاً صلح‌آمیز است و قصد تولید سلاح ندارد. اسرائیل اما می‌گوید برنامه اتمی ایران مقاصد نظامی دارد.

XS
SM
MD
LG