لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۲

واشنگتن صحنه کنفرانس بین المللی مبارزه با ایدز


پایتخت آمریکا صحنه برگزاری یک کنفرانس بین المللی در باره ایدز است، که قریب بیست و پنج هزار پژوهشگر ارشد ، رهبران سیاسی ، دیپلماتها و فعالان بهداشت عمومی از کشورهای گوناگون جهان را گردهم آورده است.

روز یکشنبه در مراسم گشایش این کنفرانس جایزۀ الیزابت تایلور به دو پزشک ایرانی، کامیار و آرش علائی اعطا شد. این دو برادر پزشک فعالیت های سازمان یافته ای در ده سال اخیر در کنترل و مبارزه علیه شیوع این بیماری در ایران انجام داده اند.

جایزه الیزابت تایلور به پاس خدمات بشر دوستانۀ و مبارزه با ایدز اهدا می شود. برادران علائی جایزه خود را از شارون استون - ستاره هالیوود - و از مدیران بنیاد تحقیقات ایدز دریافت کردند.

در بیانیه کنفرانس آمده است ایران - به دلیل تلاشهای برادران علائی - به یکی از پیشرو ترین کشورهای منطقه در مبارزه و کنترل با بیماری ایدز تبدیل شده است.

آرش و کامیار علائی در سال ۱۳۸۷ به اتهامات ناروشن توسط مقامهای دولت ایران دستگیر شدند و به ترتیب به ۶ و ۳ سال زندان محکوم شدند. هر دو تقریباً بعد از سه سال از زندان آزاد شدند.


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجۀ آمریکا ، بیل کلینتون رئیس جمهوری پیشین این کشور، جیم یونگ کیم؛ رئیس بانک جهانی، و بیل گیتس، مدیرعامل شرکت مایکروسافت و فعال حقوق بشر، از جملۀ سخنرانان کنفرانس خواهند بود.

این کنفرانس، که هر دوسال یک بار برگزار می شود، امسال از روز یکشنبه آغاز به کار کرده است و تا پنج روز دیگر، در واشنگتن برپا خواهد بود- شهری که با بیشترین ضریب آلوده شدگان به به ویروس اچ ای وی در آمریکا روبروست. این ویروس می تواند در غایت به بیماری ایدز منجر شود.

سازمان ملل متحد می گوید در سال گذشتۀ میلادی، سی و چهار میلیون نفر در جهان، اچ آی وی مثبت بوده اند و یک میلیون و هفتصد هزار تن نیز در پی ابتلا به بیماری ایدز، جان سپرده اند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در آستانه برگزاری کنفرانس واشنگتن Michel Kazatchkine پزشک فرانسوی فعال در مداوای بیماری ایدز را به عنوان نماینده مخصوص خود در امور مربوط به «اچ آی وی / ایدز» برای اروپای شرقی و آسیای مرکزی برگزید که شمار آلودگی به ویروس اچ آی وی در آن مناطق سیر صعودی نشان می دهد.

آقای بان هفته گذشته نیز Asha-Rose Migiro معاون پیشین دبیر کل سازمان ملل متحد را به عنوان نماینده مخصوص خود در امور مربوط به «اپ آی وی / ایدز» برای قاره آفریقا برگزیده بود که با بیشترین شمار آلوده شدگان به ویروس اچ ای وی روبروست.
XS
SM
MD
LG