لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۹

تلاش دولت احمدی نژاد «برای خرید» ائمه جمعه در آستانه انتخابات مجلس


تلاش دولت احمدی نژاد «برای خرید» ائمه جمعه در آستانه انتخابات مجلس
تلاش دولت احمدی نژاد «برای خرید» ائمه جمعه در آستانه انتخابات مجلس

هنوز انتقادها از دولت برای نقش داشتن در اختلاس سه هزار میلیارد تومانی پایان نیافته ، اتهام جدیدی علیه دولت احمدی نژاد مطرح شده است:«پیشنهاد مالی جریان انحرافی به ائمه جمعه».

محمد تقی رهبر از نمایندگان مجلس که رییس فراکسیون روحانیون مجلس است گفته است:«مبالغ قابل توجهی از سوی جریان انحرافی در استانها به برخی ائمه جمعه پیشنهاد داده شده و آنها قبول نکرده اند ؛ این اتفاق علاوه بر اصفهان در قم وکاشان نیز رخ داده است.»

جریان انحرافی، عنوانی است که حامیان سابق و منتقدان فعلی محمود احمدی نژاد به برخی از نزدیکان او، از جمله اسفندیار رحیم مشایی می دهند.

در آستانه انتخابات مجلس، محمود احمدی احمدی نژاد و برخی نزدیکان او فعالیت انتخاباتی را برای معرفی نامزدهایی مشترک شروع کرده اند حالا برخی از منتقدان دولت می گوید آنها قصد دارند به هر قیمتی، وارد مجلس شوند.

در انتخابات گذشته ریاست جمهوری، نامزدهای معترض، محمود احمدی نژاد را به تقلب و دستکاری در نتیجه انتخابات محکوم کردند اما آیت الله خامنه ای هرگز این اتهام را نپذیرفت.

موسوی و کروبی از انتخابات گذشته ریاست جمهوری ، دولت احمدی نژاد را به خرید رای و پرداخت پول متهم کرده بودند
موسوی و کروبی از انتخابات گذشته ریاست جمهوری ، دولت احمدی نژاد را به خرید رای و پرداخت پول متهم کرده بودند

در یکسال اخیر و با افزایش اختلاف نظر بین رهبر جمهوری اسلامی و محمود احمدی نژاد ، برخی منتقدان دولت می گویند دولت قصد «خرید آرای مردم و برخی روحانیان را دارد.»

این ادعا را برخی نزدیکان دولت هم بیان کرده اند. داوود احمدی نژاد، برادر رییس جمهوری ایران که تا مدتی پیش، رییس دفتر بازرسی دولت بود بتازگی از منتقدان رییس جمهوری ایران تبدل شده و می گوید جریان انحرافی پیرامون محمود احمدی نژاد، می خواهد «با گنج قارون» عوامل خود را به مجلس ببرد.

به نظر می رسد بعد از پرداخت مستقیم پول به مردم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، دولتی ها برای انتخابات آینده مجلس ، نیم نگاهی به روحانیون و بسیجیان دارند.

دوم خرداد امسال، علی اکبرجوانفکر از کمک ۷۶۰ میلیارد تومانی دولت به حوزه ها خبر داد، اما این موضوع با واکنش منتقدان دولت روبرو شد. برخی همچون سایت خبری مشرق، آن را تلاش دولت برای «خرید برخی روحانیون و بسیجیان» دانستند و پس از آن حتی مدیر حوزه های علمیه در مقام تکذیب برآمد.

اتهام پیشنهاد مالی دولتی ها به ائمه جمعه درحالی مطرح شده که امامان جمعه در ایران، از سوی آیت الله خامنه ای منصوب می شوند.

در سالهای گذشته و حتی در زمان دولت محمد خاتمی ، دولت به دفاتر ائمه جمعه کمک های مالی پرداخت می کرد. اما این کمک ها در دولت احمدی نژاد افزایش یافت. حال، افزایش چمشگیر این کمک و اختلافات دولت و برخی حامیان رهبر جمهوری اسلامی موجب شده تا موضوع کمک دولت به روحانیان با حساسیت مطرح شود.

ماه پیش مرتضی آقا تهرانی از روحانیون نزدیک به آیت الله خامنه ای خطاب به دولت گفته بود رای ندزدید ، رای نخرید و تقلب نکنید.

قرار است ۱۲ اسفند، انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران برگزار شود که اولین انتخابات بعد از وقایع جنجالی سال ۸۸ است.

XS
SM
MD
LG