لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۳

آگاتا کریستی محبوب ترین جنایی نویس جهان


آگاتا کریستی به عنوان بهترین نویسنده رمان های جنایی و رمان «قتل راجر اکروید» به عنوان بهترین رمان جنایی تاریخ انتخاب شد.

«انجمن جنایی نویسان» نتایج نظر سنجی درباره بهترین کتاب های جنایی را که تاکنون منتشر شده، اعلام کرد.

در این نظر سنجی، آگاتا کریستی به عنوام بهترین نویسنده رمان های جنایی و رمان «قتل راجر اکروید» به عنوان بهترین رمان جنایی تاریخ انتخاب شده است.

رمان جنایی که در زبان فارسی با نام هایی چون رمان کارآگاهی یا پلیسی یا دلهره آور و یا جاسوسی هم شناخته می شود در واقع بخشی از ژانر ادبی رمان سیاه یا رمان نوار است. اصطلاح نوار یا سیاه شامل فیلم ها و داستان های کوتاه و دیگر محصول های هنری و ادبی در این ژانر نیز هست. رمان های جنایی معمولا بر گرد باز شدن راز یک قتل می گردد و با تولید ترس و دلهره در خواننده همراه است. از همین رو انجمن جنایی نویسان عنوان این نظرسنجی را «کارِ کی بود؟» گذاشته است.

در نظر سنجی «کار کی بود»، آگاتا کریستی به عنوان بهترین نویسنده جنایی که تاکنون شناخته شده، و رمان «قتل راجر اکروید» او که در سال ۱۹۲۶ منتشر شده، به عنوان محبوب ترین رمان جنایی انتخاب شده است. در این نظرسنجی، پس از هرکول پوارو، کارگاه معروف آگاتا کریستی، شرلوک هلمز، کارآگاه معروف سلسله رمان های کارآگاهی سر آرتور کانن دویل، برنده دوم بهترین رمان های جنایی مسلسل که تاکنون منتشر شده، اعلام شده است.

نتایج این نظرسنجی سه شنبه شب در برنامه تلویزیونی «امشب با گی فاکس» و در شصت سالگی تاسیس انجمن جنایی نویسان اعلام شد. در آخرین نظرسنجی که این انجمن در پانزده سال پیش، درسال ۱۹۹۸ ، برگزار کرد رمان «نه خیاط» اثر دوروتی سایرز، منتشرشده در سال ۱۹۳۴، جایزه« کار کی بود» را در زمینه بهترین رمان جنایی به دست آورده بود. این رمان امسال در مقام سوم قرار گرفت.

آگاتا کریستی در سال های ۱۹۲۰ تا ۱۹۷۶، ۶۶ رمان کارآگاهی و ۱۴ مجموعه داستان کوتاه منتشر کرد که صدها میلیون نسخه از آنها به فروش رسیده است. او در رمان «قتل راجر اکروید»، برای نخستین بار شخصیت مشهور هرکول پوارو را خلق کرد.
آگاتا کریستی دراین نظرسنجی حدود ۶۵ درصد آراء را به دست آورد. نفر بعدی با فاصله ای بعید سرآرتور کانن دویل خالق شخصیت کارآگاه شرلوک هلمز است که کمی بیش از ۱۳ درصد آرا را به دست آورد.

در نظرسنجی بهترین رمان، «قتل راجر اکروید» با ۳۱و ۵۶ درصد بهترین رمان جنایی منتشر شده تاکنون شناخته شد. «قتل در قطار سریع السیر شرق»، بازهم نوشته آگاتا کریستی، جایگاه دوم و «سگ باسکرویل» نوشته ارتور کانن دویل سومین رمان جنایی محبوبی ست که تاکنون منتشر شده است. رمان هایی چون سکوت بره ها و پارک گورکی، نیز جزو فهرست رمان های نامزد شده توسط انجمن جنایی نویسان قرار داشتند.

در بخش بهترین داستان های مسلسل جنایی، هرکول پوارو، کارآگاه مخلوق آگاتا کریستی با ۴۴ و ۵۳ در صد آرا محبوب ترین و پس از او داستان های شرلوک هلمز ساخته کانن دویل دومین سلسله داستان هایی جنایی محبوب جهان را تشکیل دادند. مورس اثر کالین دکستر سومین جایگاه را در این زمینه به دست آورد.

آگاتا کریستی نویسنده انگلیسی درسال ۱۸۹۰ در خانواده ای اعیان متولد شد. باوجود آن که پدرش آمریکایی بود هرگز به تابعیت امریکا در نیامد. او در سال ۱۹۷۶ در ۸۵ سالگی درگذشت. در بیشتر آثارش کارآگاهانی مانند هرکول پوارو، میس جونز مارپل، تامی و تاپنس به تحقیق و تفحص در باره راز جنایت می پردازند.

کتاب رکوردهای گینس، آگاتا کریستی را، با فروش حدود ۴ میلیارد نسخه، پرفروش ترین نویسنده جهان معرفی کرده است. کتاب «و سپس کسی نمانده بود» اثر آگاتا کریستی با فروش یک صد میلیون نسخه چهارمین کتاب پرفروش در سراسر جهان تاکنون است. این کتاب بهترین رمان جنایی است که تاکنون نوشته شده است.

آثار او از نظر تیراژ، پس از آثار شکسپیر و کتاب مقدس، در رده سوم در جهان قرار دارد. آثار کریستی بیش از هر نویسنده دیگری در جهان، و به ۱۰۳ زبان، ترجمه شده است. نمایش نامه « تله موش» او نیز از نظر تعداد نمایش در جهان بی نظیر است. بسیاری از رمان ها و داستان های آگاتا کریستی موضوع فیلم های سینمایی، فیلم های تلویزیونی، نمایش های رادیویی، داستان های کمیک و بازی های ویدیویی قرار گرفته اند.

آگاتا کریستی نخستین نویسنده ای بود که در سال ۱۹۹۵ «جایزه استاد بزرگ» را، که بالاترین جایزه در زمینه «ادبیات راز آمیز» در امریکاست، دریافت کرد. او به خاطر نمایشنامه ها و داستان هایش نیز جوایز ادبی بسیاری دریافت کرده و در سال ۱۹۷۱ لقب بانو(Dame) را، که در سلسله مراتب لقب های اشرافی انگلستان معادل زنانه لقب «سر » است، از ملکه الیزابت دریافت کرد.
XS
SM
MD
LG