لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۴

فارلی گرنجر، بازیگر محبوب آلفردهیچکاک درگذشت


فارلی گرنجر، بازیگر محبوب آلفردهیچکاک درگذشت
فارلی گرنجر، بازیگر محبوب آلفردهیچکاک درگذشت

فارلی گرنجر، بازیگر نقش اول برخی از برجسته ترین فیلم های آلفرد هیچکاک از جمله «بیگانگان در ترن» ُStrangers On The Train و «طناب» Rope روز گذشته در منزل مسکونی خود در «منهتن» نیویورک درسن ٨٥ سالگی به طور طبیعی درگذشت.

فارلی گرنجر با چهره ای جذاب و نگاهی آرام یکی از بازیگران محبوب هیچکاک، کارگردانی که به استاد دلهره معروف بود محسوب می شد. او در فیلم «بیگانگان در ترن» که امروزه در مدارس سینمایی به عنوان یکی از آثار درخشان سینمای هنری تدریس شده و مورد بحث و بررسی قرار می گیرد نقش یک جوان محجوب و یک قهرمان تنیس را بازی می کند که پس از آشنایی با یک غریبه درکوپه یک قطار مسافری ناخواسته وارد جریان یک قتل می شود.

گرنجر که متولد شهر سن حوزه در کالیفرنیای شمالی بود در فیلم دیگری از ساخته های آلفرد هیچکاک نیز به نام «طناب» بازی کرد که در آن نقش قاتل جوانی را ایفا می کند که به همراه جمعی از دوستانش برای سرگرمی شخصی را می کشند و جسد او را داخل صندوقی وسط اطاق می گذارند و بعد با ترتیب دادن یک مهمانی پرسروصدا تمام شب در همان اطاق به رقص و پایکوبی می پردازند.

نکته مشترکی که درهردوفیلمی که هیچکاک با شرکت گرنجر ساخته وجود دارد، کشش ناخودآگاهی است که بین گرنجر و بازیگران مرد نقش مقابل او دراین فیلم ها به چشم می خورد. مسئله ای که هرگزدر زمان نمایش این دو فیلم مطرح نشد هرچند هرسه شخصیت اصلی فیلم «طناب» در واقع همجنسگرا بودند. با این همه این مسئله و رابطه آتشین و پردردسری که میان گرنجر و «آرتور لورنتس» فیلمنامه نویس «طناب» که او نیز همجنسگرا بود بوجود آمد هرگزبرملا نشد.

بازیگرانی چون «کری گرانت» و «مونتگمری کلیف» در آن زمان پیشنهاد بازی در فیلم «طناب» را به همین دلیل رد کردند اما گرنجر در آن زمان هم اهمیت چندانی به فاش شدن راز همجنسگرایی خود درصحنه محافظه کارانه سینمای هالیوود نمی داد.

فارلی گرنجر، پس از بازی در چند فیلم ، هالیوود را برای همیشه ترک کرد. هرچند او در آن زمان در اوج معروفیت و محبوبیت به سر می برد اما ترجیح داد تا به نیویورک رفته و در رشته بازیگری به تحصیل بپردازد.

او بعدها گفت که هالیوود را به این دلیل ترک کرده است چون نمی توانست مفهوم حرفه بازیگری را آنچنان که لازم بود در آنجا درک کند:«من ناگهان یک ستاره معروف سینما بودم اما کوچک ترین اطلاعی از فن بازیگری نداشتم. می دانستم که تنها راه بقایم به عنوان یک بازیگر پس از خاموش شدن ستاره بازیگری آموختن فنون بازیگری است وگرنه بایستی با مشکل بی کاری روبرو شوم.»

علاوه بر دوفیلم هیچکاک، فارلی گرنجر، در فیلم دیگری به نام «آن ها درون شب زندگی می کنند» به کارگردانی نیکولاس ری بازی به یادماندنی از خود به جای گذاشت. این فیلم درسال ١٩٤٩ بر روی پرده سینما آمد و این بار گرنجر نقش دزدی را بازی می کند که درحال فرار از دست پلیس با ماجراهای احساسی روبرو می شود.

گرنجر بعدها به اروپا رفت و در ایتالیا در یکی از ساخته های کارگردان معروف «لوچینو ویسکونتی» ایفای نقش کرد. دربازگشت به نیویورک او در سریال های روزانه تلویزیونی به بازی پرداخت وهم زمان در تئاتر برادوی به ایفای نقش های مختلف مشغول بود. او در سال ٢٠٠١ در سن ٧٥ سالگی برروی صحنه تئاتر وست اند لندن ظاهر شد و در یکی از آثار نمایشی «نوئل کاوارد» به نام «سمی موند» Semi Monde ایفای نقش کرد.

از گرنجر زندگی نامه ای نیز بجای مانده که که با همکاری شریک زندگیش «رابرت کلهون» نوشته شده و در آن این بازیگر درباره تجربیات سینمایی خود و بخشی از خاطرات زندگی اش از جمله روابط عاشقانه اش با مردان و زنان معروف دیگری از جمله «اوا گاردنر»، «پاتریشیا نیل»، شلی وینترز- زنی که گرنجر او را بزرگ ترین عشق زندگی خود خوانده است و نیز «ژان ماره» بازیگر و کارگردان فرانسوی و لئونارد برنستین آهنگساز معروف «داستان وست ساید» شرح داده است.

فارلی گرنجر دراین کتاب خاطرات می نویسد:« من هرگزاحساس نکردم که به گروه بخصوصی تعلق دارم وهرگز سعی نکردم خودم را از نظرجنسی و جنسیتی توجیه کنم. هیچوقت هم از کارهایی که انجام داده ام شرمگین یا پشیمان نبوده ام. به همین دلیل هم درهیچ یک از روابط عاشقانه ام هرگز مجبور نبوده ام از کسی عذرخواهی کنم.»

XS
SM
MD
LG