لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۲

اعتراض به تقلب در انتخابات افغانستان


طرفداران عبداله عبداله در جریان اعتراض در کابل
طرفداران عبداله عبداله در جریان اعتراض در کابل
صدها تظاهر کننده افغان روز شنبه به نشانه اعتراض به آنچه تقلب در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری گفته می شود، خیابان های کابل را پر کردند.

تظاهرات آرام و صلحجویانه بود، با این حال آمد و شد در جاده اصلی به فرودگاه را مختل ساخت. پلیس از ورود معترضین به فرودگاه جلوگیری می کرد و برای برخورد با هر خشونتی آماده بود.

عبداله عبداله وزیر سابق امور خارجه مسئولان انتخابات را متهم کرده است که سعی دارند در نتایح رای گیری بنفع رقیب او، اشرف غنی احمد زی ، دستکاری کنند.

سازمان ملل متحد روز شنبه به افغان ها اطمینان داد آماده است ، اگر از آن درخواست شود، به حل اختلاف کمک کند. عبداله و حامد کرزی رئیس جمهوری فعلی هردو از سازمان ملل متحد خواسته اند مداخله کند.

در این میان، مقامات افغان می گویند یک بمب انداز انتحاری در حمله ای در شرق کابل یک غیر نظامی را کشت و چند نفر را مجروح کرد، با این حال نتوانست به هدف خود ، که یک مقام ارشد دولت بود، صدمه بزند.

پلیس می گوید بمب انداز خود رو بمب گذارشده خود را بامداد شنبه در کنار اتومبیل حامل محمد معصوم استانیکزی، یک مقام ارشد درشورایعالی صلح، منفجر کرد. مقامات می گویند او به دلیل ضد گلوله بودن اتومبیل صدمه ندید.

مسئولیت حمله را هنوز کسی بر عهده نگرفته است.
XS
SM
MD
LG