لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۳

کری: دفتر طالبان ممکن است بسته شود


جان کری وزیر امورخارجه آمریکا می گوید گشایش دفترطالبان درقطرمی تواند گامی مهم در روند آشتی گروه با دولت افغانستان باشد، اما همچنین یادآور می شود اگر گفت و گوهای صلح پیشرفت نکند، دفترممکن است بسته شود.

کری، که برای شرکت در اجلاس گروه بین المللی "دوستان سوریه" به دوحه رفته است، روز شنبه در مورد شزایط مذاکرات گفت راه پیش رو دشوارخواهد بود، و افزود "البته اگرراهی درپیش باشد."

پایتخت قطر همچنین به عنوان محلی برای مذاکرات بین نمایندگان طالبان و مقامات ارشد آمریکا تعیین شده بود، اما جلسات که قرار بود روز پنجشنبه تشکیل شود آغاز نشد

حامد کرزای رییس جمهوری افغانستان، که ظاهرا از شیوه گشایش دفترسیاسی طالبان در دوحه خشمگین شده بود، گفت دولت او از مذاکرات حمایت نخواهد کرد.

معلوم نیست مذاکرات آمریکا – طالبان چه زمانی ممکن است صورت گیرد، و انتظار نمی رود کری با نمایندگان طالبان درقطر ملاقات کند. با این حال، مقامات آمریکا می گویند جیمزدوبینز، فرستاده ویژه آمریکا به افغانستان و پاکستان، روز شنبه وارد دوحه شد.
در این میان در افغانستان، روز شنبه دو افسرپلیس در حمله رزمندگان مظنون طالبان به پاسگاه های امنیتی در استان غندوز کشته شدند. مقامات می گویند 17 شورشی مظنون در نبرد با نیروهای امنیتی کشته شدند.
XS
SM
MD
LG