لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۰

کابل به خبرنگار نیویورک تایمز اجازه بازگشت به افغانستان داد


ماتیو روزنبرگ خبرنگار روزنامه نیویورک تامیز در افغانستان، دفتر کار خود در کابل
ماتیو روزنبرگ خبرنگار روزنامه نیویورک تامیز در افغانستان، دفتر کار خود در کابل

خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز که به دنبال انتشار گزارشی درباره اختلاف‌های سیاسی بر سر نتایج انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، دولت آن کشور بیش از یک ماه پیش از او خواست که خاک آن کشور را ترک کند، اکنون با روی کار آمدن دولت جدید در کابل می‌تواند به افغانستان باز گردد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس محمد داوود سلطان‌زی، یکی از مشاوران اشرف‌غنی احمدزی رئیس جمهوری جدید افغانستان، روز یکشنبه اعلام کرد که به دادستان کل کشور گفته شده است که ماتیو روزنبرگ اجازه ورود به افغانستان را دارد.

دادستان کل افغانستان روز ۲۹ مرداد ماه و در هفته‌های پایانی دولت حامد کرزای به آقای روزنبرگ، خبرنگار روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در افغانستان دستور داد خاک آن کشور را ترک کند. این دستور یک روز پس از آن صادر شد که خبر ممنوع‌الخروج بودن منتشر شده بود.

تصمیم کابل برای اخراج ماتیو روزنبرگ در پی انتشار گزارشی از او صادر شده بود که در آن ادعا می‌کرد مقامات قدرتمند دولت افغانستان تهدید کرده‌اند برای شکستن بن‌بست سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری، قدرت را به دست خواهند گرفت.

آقای سلطان‌زی با اشاره به این که تصمیم کابل برای اجازه دادن به خبرنگار نیویورک تایمز برای بازگشت و ادامه فعالیت حرفه‌ای خود در افغانستان، بر اساس وعده‌های انتخاباتی آقای احمدزی گرفته شده که گفته بود «به محترم شمردن آزادی رسانه‌ها وفادار خواهد ماند.»

وی در ادامه می‌گوید بر اساس قانون، وقتی که یک خبرنگار منبعی برای نوشتن خبر خود در اختیار دارد، باید اجازه داشته باشد که از آن استفاده کند و گزارش خود را بنویسد.

روزنامه نیویورک تایمز هنوز واکنشی در این مورد نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG