لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۸

افغانستان از خبرنگار نیویورک تایمز خواست خاک آن کشور را ترک کند


ماتیو روزنبرگ خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز در افغانستان در حال صحبت در یک نشست خبری در کابل - ۲۹ مرداد ۱۳۹۳
ماتیو روزنبرگ خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز در افغانستان در حال صحبت در یک نشست خبری در کابل - ۲۹ مرداد ۱۳۹۳

یک روز پس از اعلام خبر ممنوع الخروج شدن ماتیو روزنبرگ، خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز در افغانستان، و مقاومت او در عدم افشای هویت منابع خبری خود، دادستان کل کشور به او دستور داد خاک افغانستان را ترک کند.

این دستور در پی انتشار گزارشی از او صادر می‌شود که در آن ادعا می‌کند مقامات قدرتمند دولت افغانستان تهدید کرده‌اند برای شکستن بن‌بست سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری، قدرت را به دست خواهند گرفت.

دفتر دادستانی افغانستان روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد خبرنگار مقیم روزنامه نیویورک تایمز باید ظرف ۲۴ ساعت از آن کشور خارج شود. سخنگوی دادستانی گفت گزارش آقای روزنبرگ در تضاد با منافع ملی و امنیت افغانستان است.

نیویورک تایمز می‌گوید ماتیو روزنبرگ روز سه‌شنبه به دفتر دادستانی در کابل احضار شد، اما حاضر نشد منابع دولتی که در گزارش خود از آنها نقل قول کرده بود را معرفی کند.

خود آقای روزنبرگ با بیان این که اخراج وی انگیزه‌ای سیاسی دارد، گفت او و روزنامه‌ای که برای آن کار می‌کند، کاملا همکاری کردند.

نیویورک تایمز می‌گوید این چهارمین بار است که در سال جاری دولت افغانستان آن روزنامه را «به علت شکایت مقامات ارشد از مقاله‌هایش» به اقدام قانونی تهدید می‌کند.

XS
SM
MD
LG