لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۸

خبرنگار نیویورک تایمز در افغانستان «ممنوع الخروج» شد


نیویورک تایمز روز سه شنبه اعلام کرد دادستان کل افغانستان، یکی از خبرنگاران آن روزنامه را از خروح از آن کشور ممنوع کرده است.

بر اساس این گزارش ماتیو روزنبرگ برای ادای توضیح درباره مقاله ای که نوشته بود به دادگستری کابل فراخوانده شده است.

در آن مقاله که در شماره روز سه شنبه روزنامه منتشر شده است، روزنبرگ ادعا کرده است که برخی از مقامات قدرتمند دولت افغانستان، با استفاده از ارتباطات قوی با نیروهای امنیتی، تهدید کرده اند که برای شکستن بن بست فعلی انتخابات ریاست جمهوری، قدرت را به دست می گیرند.

روزنامه نیویورک تایمز می گوید یک دادستان ارشد افعانستان، از روزنامه نگار ۴۰ ساله آن نشریه خواسته است منابع ناشناس دولت را که او از آنها نقل قول کرده است را معرفی کند؛ آقای روزنبرگ از این کار خودداری کرده است.

کمیته حفاظت از رورنامه نگاران در بیانیه ای، نگرانی خود را از گزارش هایی مربوط با اعمال محدودیت هایی بر رفت و آمد روزنبرگ ابراز کرد و از مقامات کابل خواست بی درنگ این محدودیت ها را لغو کنند.

قائم مقام کمیته در این زمینه گفت محروم کردن روزنامه نگاران از رفت و آمد، شکلی از ارعاب در زمانی است که دموکراسی افغانستان به گزارش های سیاسی مستقل نیاز دارد.

نیویورک تایمز می گوید در سال جاری، این چهارمین بار است که دولت افغانستان آن روزنامه را به دلیل شکایت های برخی مقامات ارشد آن کشور بر سر مقالات منتشر شده آن روزنامه، به برخورد قانونی تهدید کرده است.

XS
SM
MD
LG