لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۷

افغانستان از بنادر ایران میوه و فرش صادر می‌کند


سخنگوی وزارت صنایع و بازرگانی ا فغانستان گفت تهران به افغانستان اجازه خواهد داد از بندرهای ایران برای صادرات میوه و فرش به هند و دیگر کشورها استفاده کند.

افغانستان درحال حاضر از بندر کراچی برای صادرات خود استفاده می کند که امر تجارت را با توجه به اختلاف های موجود میان آمریکا و پاکستان آسیب پذیر می سازد. پاکستان تاکنون دو بار مرزهای خود را به روی خط ارسال تدارکات ناتو به افغانستان بسته است و برای چندین ماه کامیون های حامل محموله شرکتهای خصوصی از عبور از مرز پاکستان به افغانستان ممنوع بودند.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت ما می خواهیم کالاهای خود را به آسیای مرکزی و اروپا صادر کنیم و به راه های دیگر برای صادرات به اروپا فکر می کنیم.
وزارت خارجه افغانستان همچنین اعلام کرده است که در پی دعوت پاکستان به منظور ترمیم روابط دو کشور، حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان به زودی از اسلام آباد دیدن خواهد کرد. او همچنین گفت افغانستان امیدوار است دولت نواز شریف نخست وزیر جدید پاکستان بتواند فصل جدیدی در روابط دو کشور باز کند.

روابط میان دو کشور همسایه افغانستان و پاکستان با تنش همراه است. کابل در گذشته اسلام آباد را متهم کرده است که در جنگ افغانستان با طالبان، از این گروه حمایت کرده است.
XS
SM
MD
LG