لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۶

ایران از مسیر دریای خزر گندم وارد می کند


ایران برای تامین گندم مورد نیاز فصل تابستان به دست کم ٥ میلیون تن گندم وارداتی نیاز دارد.

ایران که به دلیل رکود فصل برداشت با کمبود گندم و ضرورت افزایش واردات آن روبرو شده است، قصد دارد تا انبارهای غله خود را با واردات گندم از مسیر دریای خزر پر کند.

ایران که طی هفته های اخیر بیش از یک میلیون تن گندم از بازارهای جهانی خریداری کرده است، قصد دارد تا برای افزایش واردات گندم و سایر مایحتاج غله کشور شیوه های کاربردی تری بیابد و در این راستا، برای عقد قراردادهای تازه واردات گندم، با قزاقستان و سایر کشورهای حوزه دریای خزر وارد مذاکره شده است.

براساس پیش بینی ها، ایران که خود روزگاری یکی از کشورهای صادرکننده گندم بود، با توجه به رکود فصل برداشت در کشور هم اکنون برای فصل تابستان، به دست کم ۵ میلیون تن گندم وارداتی نیاز دارد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع بازرگانی آگاه مستقر در خاورمیانه گزارش داده است: «دولت جدیدی بر سر کار می آید که برای خرید گندم چراغ سبز نشان داده است و چون فصل روزه داری و ماه رمضان هم هست، بنابراین باید انبارهای کشور از گندم پر شوند و آن ها قصد دارند تا راه ها و ابزار تازه ای برای خرید گندم بیابند.»

منابع بازرگانی به رویترز گفته اند جمهوری اسلامی محموله های حامل گندم صادرکنندگان مستقر در قزاقستان و روسیه را از راه دریای خزر به کشور وارد می کنند.

یک بازرگان اروپایی به رویترز گفته است: «محموله های حامل گندم قزاقستان که طی هفته های گذشته به ایران فروخته شده اند از مسیر دریای خزر وارد ایران شده اند».

او تاکید کرده است که فراوانی محصول امسال قزاقستان به حل مشکل کمبود گندم ایران کمک خواهد کرد و ٤٠ درصد صادرات گندم قزاقستان به ایران یا عراق صادر می شود، ایران البته در اولویت است.»

رافیل گالیموف، رئیس هیات مدیره شرکت سهامی «Ak Bidai» که در بندر آکتائو در مرز غربی دریای خرز ترمینال غله دارد، گفته این شرکت نیز سطح صادرات خود به ایران را افزایش داده است. وی در گفتگو با رویترز افزوده است «این ترمینال هم اکنون با ظرفیت کامل فعالیت می کند و در ماه ژوییه فقط مشغول صادرات غلات و حبوبات به ایران بوده است. ما معتقدیم که طی ماه جاری ٥٠ هزار تن گندم به ایران ارسال خواهیم کرد.»

برخی صادرکنندگان گندم به خبرگزاری رویترز گفته اند که برای دریافت پرداخت ها و مبادلات مالی با ایران مشکلاتی خواهند داشت، اما راه هایی خواهند یافت.

اقتصاددانان می گویند روشن است که حسن روحانی، رئیس جمهوری منتخب ایران، برای رویارویی با تحریم ها و جبران کاهش شدید درآمدهای نفتی باید چرخه اقتصاد کشور را بار دیگر فعال کند. گرچه اقلام غذایی در فهرست تحریم های کشورهای غربی قرار نگرفته اند، این ممنوعیت ها عامل مهمی برای توقف همکاری شرکت های حمل و نقل با ایران بوده و در نهایت به تجارت دریایی ایران که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، لطمه های سنگینی وارد کرده اند.

منابع بازرگانی به رویترز گفته اند ایران طی هفته های اخیر بیش از یک میلیون تن گندم از روسیه و کشورهای حوزه دریای سیاه خریداری کرده است.


یک منبع بازرگانی اروپایی دیگر به رویترز گفته است: «محموله های باری کوچکتر به خریداران دولتی ایران فروخته شده اند. به دلیل کیفیت بد و برداشت اندک محصولات در ایران، تهران طی سال جاری به واردات ٥ یا ٦ میلیون تن گندم نیاز خواهد داشت.»

این منبع افزوده است: «انتظار می رود که ٢ میلیون تن از این نیاز از طریق قزاقستان فراهم شود و برخی از محموله ها از مسیر شبکه گذرگاه های آبی روسیه به ایران ارسال خواهند شد.»

آندرئی سیزوف، مدیرعامل یک شرکت کشاورزی معظم در روسیه، به خبرگزاری رویترز گفته است روسیه در ماه ژوییه(ماه جاری میلادی) به احتمال قوی، صد هزار تن گندم به ایران صادر می کند و بیشتر این محموله ها از مسیر بندرهای دریای سیاه وارد ایران خواهند شد.
XS
SM
MD
LG