لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۲

طالبان در بیانیه ای اعلام کرد برای مذاکرات مشروط صلح آماده است


طالبان افغانستان روز پنجشنبه اعلام کرد برای "مذاکرات معقول" جهت پایان دادن به جنگ آماده است، به شرط این که تمام خواسته های "مشروع" آن گروه در نظر گرفته شود.

به گزارش منابع خبری، در بیانیه ای که شاخه رسانه ای طالبان روز پنجشنبه صادر کرد گفته می شود "ما برای پایان دادن به جنگ، آماده هستیم مذاکرات معقولی را با تمام طرف های ذینفع آغاز کنیم."

در این بیانیه گفته می شود "اشغال" افغانستان به رهبری آمریکا باید "در تمام شکل های آن به پایان رسیده و به یک حکومت دولت اسلامی تشکیل شود، و نباید خارجیان در امور داخلی افغانستان مداخله کنند."

در بیانیه امروز طالبان همچنین آمده است "به اعتقاد ما وقتی افغان ها در مورد پایان اشغال و خروح سربازان خارجی متقاعد شوند، آنگاه تمام مشکلات می تواند از طریق تفاهم و گفت و شنود داخلی به آسانی حل شود."

طالبان همچنین از برنامه های آمریکا و ناتو برای تمدید ماموریت نطامی جاری در افغانستان پس از پایان سال ۲۰۱۶ انتقاد کرد و گفت "امارت اسلامی معتقد است راه حل نظامی، مسیری برای خروج از مساله افغانستان نیست. ادامه سرکوب، اشغال و تهاجم به نفع هیچ کس نیست. جنگ و استفاده از زور، به ویرانی و ناراحتی و آزار مردم افغانستان منجر خواهد شد و شعله های جنگ، هم سرکوب کنندگان و هم سرکوب شدگان را، خواهد سوزاند."

طالبان در این بیانیه مشخص نمی کند که آیا می خواهد گفت و گوهای صلح با دولت افغانستان - که اواخر ژوئیه با فاش شدن مرگ ملا عمر رهبر پیشین طالبان در دو سال قبل متوقف شد - را از سر بگیرد یا خیر.

در بیانیه همچنین ادعا می شود که در پی پیروزی های اخیر طالبان، نیروهای دولتی مورد حمایت آمریکا، با آینده ای نامعلوم روبرو هستند و مردم از آنها حمایت نمی کنند.

XS
SM
MD
LG