لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۱

حمله نیروهای افغانستان به طالبان با حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا


نیروهای امنیتی افغانستان با کمک یک ائتلاف نظامی خارجی به رهبری ایالات متحده به ضد حمله‌ای برای متوقف ساختن گروه افراطی طالبان در جنوب شرقی افغانستان دست زده‌اند.

مقامات محلی افغانستان روز جمعه گفتند در این عملیات تا کنون حدود ۱۵۰ شورشی کشته یا مجروح شدند.

پیشتر در اوایل هفته جاری، طالبان بر بخش هایی از ناحیه استراتژیک موسی قلعه در ولایت هلمند مسلط شد، و راه را برای پیشروی شورشیان به سوی لشکرگاه، مرکز آن ولایت هموار کرد.

ناتو تایید کرده است که هواپیماهای آمریکایی بارها مواضع پیکارجویان طالبان در موسی قلعه را بمباران کرده‌اند؛ این در حالی است که برخی از سربازان خارجی نیروهای زمینی افغان را یاری می‌دادند.

به گفته مقامات محلی افغان، شورشیان طالبان پیش از آن که کنترل منطقه را به دست بگیرند، از تمام جهات حمله کردند و بیش از ۳۵ سرباز ارتش افغانستان را کشتند.

گروه طالبان هم اکنون ناحیه دیگری به نام نوزاد در ولایت را در کنترل خود دارد.

از زمان پایان ماموریت رزمی نیروهای ائتلاف در دسامبر ۲۰۱۴ (زمستان گذشته)، شورشیان اسلامگرا در جبهه‌های مختلفی پیشرفت داشته‌اند و تلفات سنگینی بر نیروهای دفاعی افغانستان وارد آورده‌اند. با این حال، تاکنون قادر نبوده‌اند مناطقی که تصرف کرده‌اند را برای مدتی طولانی در کنترل خود نگاه دارند.

تلاش‌های اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان برای مذاکرات صلح هنوز نتیجه‌ای به بار نیاورده است، و منتقدان این گفتگوها می‌گویند برای سوق دادن شورشیان به سوی مذاکرات، پیشروی آنها باید متوقف شود.

سخنگوی طالبان در بیانیه‌ای تکرار کرد پیکار خشونت بار به این دلیل ادامه دارد که "اشغال" افغانستان تمام نشده است. اشاره او به حضور نیروهای خارجی در کشور بود.

او در مورد آمادگی شورشیان برای مذاکرات صلح با کابل توضیحی نداده است، اما می‌گوید دلایل ادامه شورش "آشکار" است.

طالبان پیکار خود را به خروج کامل نیروهای بین المللی و تشکیل یک "دولت اسلامی" در افغانستان ارتباط داده است.

اشرف غنی هر مصالحه ای در مورد ساختار حکومتی کشور را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG