لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

طالبان مسئولیت بمبگذاری در فرودگاه کابل را بر عهده گرفت


طالبان مسئولیت بمبگذاری در فرودگاه کابل را به عهده گرفت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00

گروه طالبان در افغانستان، مسئولیت بمبگذاری روز دوشنبه ۱۹ مرداد در دروازه اصلی فرودگاه کابل را بر عهده گرفت. در این بمبگذاری انتحاری، ۵ نفر کشته و دست کم ۱۷ نفر زخمی شدند.

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان ضمن محکوم کردن این حمله ها گفت مراکز آموزش تروریست های طالبان و کارخانه های بمب سازی هنوز در پاکستان است و از اسلام آباد خواست در مقابل آن گروه هایی که دست به اقدامات شرورانه علیه افغانستان می زنند، اقدامات عملی انجام دهد.

وی همچنین ادامه گفتگوهای صلح با طالبان را در صورت توقف حملات تروریستی منتفی ندانست.

ماموران پلیس کابل گفته‌اند که به نظر می‌رسد بمبگذار انتحاری خودروی حامل مواد منفجره‌اش را پشت یکی از راه بندان‌ها منفجر کرد.

یکی از ساکنان کابل گفت نمی‌داند که بمبگذار از کدام سو آمد و تنها بعد از انفجار، اجساد پراکنده شده قربانیان را دیده است، و دیگری هم گفت که پس از وقوع حادثه راننده‌ای را پشت فرمان اتومبیل و در حال سوختن دیده است.

شاهدان عینی می گویند هدف مهاجم، کاروانی از خودروی‌های ضدگلوله مقام‌های دولتی بود، اما سخنگوی طالبان اعلام کرده که هدف از اینکار ضربه زدن به «نیروهای اشغالگر خارجی» بوده است.

حملات طالبان به اهداف دولتی در روزهای اخیر شدت گرفته است. روز شنبه، دست کم ۲۹ نفر در اثر یک بمبگذاری انتحاری در ولایت قندوز در شمال غربی افغانستان، کشته شدند.

یک روز پیش از آن نیز، بمبگذاری انتحاری نزدیک پایگاه نیروهای ویژه آمریکا در کابل و دانشگده افسری پلیس در همان شهر به کشته شدن بیش از پنجاه تن منجر شده بود.

XS
SM
MD
LG