لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۱

سفر مقام ارشد طالبان به امارات؛ سراج‌الدین حقانی در فهرست افراد تحت تعقیب آمریکا قرار دارد


دیدار شیخ محمد بن زاید آل نهیان رئیس امارات متحده عربی با سراج‌الدین حقانی وزیر داخله حکومت طالبان در ابوظبی – ۱۵ خرداد ۱۴۰۳
دیدار شیخ محمد بن زاید آل نهیان رئیس امارات متحده عربی با سراج‌الدین حقانی وزیر داخله حکومت طالبان در ابوظبی – ۱۵ خرداد ۱۴۰۳

یک مقام افغانستانی روز چهارشنبه اعلام کرد یکی از رهبران ارشد طالبان که از سوی آمریکا به‌دلیل ارتباط با تروریسم تحت تعقیب است، در یک رویداد کم‌سابقه به امارات متحده عربی سفر کرده و با رهبران این کشور عرب حاشیه جنوبی خلیج فارس دیدار کرده است.

سراج‌الدین حقانی وزیر داخله حکومت طالبان، برای نخستین بار پس از قدرت گرفتن دوباره این گروه اسلامگرای افراطی در افغانستان، به خارج از کشور سفر کرده است. این در حالی‌است که آمریکا برای اطلاعاتی که منجر به بازداشت او شود پاداش تعیین کرده است.

برنامه «پاداش برای عدالت» وزارت امور خارجه ایالات متحده با هدف مبارزه با تروریسم بین‌المللی، در ۲۰ اوت ۲۰۱۴ با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد در ازای اطلاعات معتبری که منجر به بازداشت سراج‌الدین حقانی شود، تا ۱۰ میلیون دلار پاداش می‌دهد.

خبرگزاری «وام» در گزارشی اعلام کرده است شیخ محمد بن زاید آل نهیان رئیس امارات متحده عربی روز سه‌شنبه در ابوظبی از حقانی استقبال کرد. این خبرگزاری دولتی اماراتی همچنین تصویری از دست دادن این دو را همراه با این گزارش منتشر کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده در کنفرانس خبری روز چهارشنبه خود، در پاسخ به پرسشی در همین ارتباط، به شیوه‌ای مختصر و محدود پاسخ داد و با اشاره به لزوم دریافت مجوز برای انجام چنین سفری، تاکید کرد که کشورها باید از این رویه پیروی کنند.

متیو میلر گفت، «خاطرنشان می‌کنم که میزبانی از اعضای طالبان تحت تحریم سازمان ملل باید از طریق یک روند معافیت که توسط کمیته تحریم‌های سازمان ملل در سال ۱۹۸۸ تعیین شده مجوز سفر بگیرند؛ و مهم است که کشورهای عضو از این رویه‌ها پیروی کنند.»

ده‌ها تن از مقام‌های ارشد طالبان، از جمله سراج‌الدین حقانی، از سوی شورای امنیت سازمان ملل تحت تحریم قرار گرفته‌اند؛ تحریم‌هایی که شامل مسدود کردن دارایی‌ها و «ممنوعیت سفر خارجی» آنها می‌شود. مشخص نیست آیا حقانی درخواست معافیت کرده بود یا نه.

با این حال، لازم به ذکر است که این تحریم‌های سازمان ملل متحد در طول سال‌‌های گذشته بارها کاهش یافته تا رهبران طالبان بتوانند با نمایندگان کشورهای خارجی، به ویژه در منطقه، در ارتباط با پیشبرد طرح صلح افغانستان و مسائل مربوط به آن دیدار و گفت‌وگو کنند.

XS
SM
MD
LG