لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۳

ادامه درگیری ارتش با طالبان در شمال افغانستان؛ شهر قندوز با خطر سقوط روبروست


دو هفته پس از حمله طالبان به مناطق شمالی افغانستان، شهر استراتژیک قندوز با خطر تصرف کامل از توسط طالبان روبرو است.

به گزارش رسانه های محلی افغانستان، نيروهای نظامی اين کشور روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت در ناحيۀ چرخاب در حومۀ شهر قندوز، مرکز ولايتی به همين نام در شمال افغانستان با طالبان درگير جنگی شديد شدند.

در اثر این درگیری‌ها تنها بزرگراه اصلی که قندوز را به شهرستان خان آباد در ولايت تخار وصل می کند بسته شده است. مقام‌های امنيتی افغانستان می گويند، ارتش در تلاش برای باز کردن بزرگراه، دهها عضو طالبان را کشته است.

پيش از چرخاب، جنگ در قلعۀ ذال، ناحيه‌ای در مرز ميان افغانستان و تاجيکستان متمرکز بود. سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که ارتش تصميم گرفت برای اجتناب از به خطر افتادن جان و امنيت ساکنان محلی بطور تاکتيکی از قلعۀ ذال و نواحی اطراف آن خارج شود. وی تأکيد کرد عمليات آزادسازی قلعۀ ذال همچنان ادامه دارد.

اما طالبان روز يکشنبه اين ادعا را رد کرد و اعلام کرده قلعۀ ذال هنوز در کنترل آنهاست، درگيری ای وجود ندارد و زندگی عادی از سر گرفته شده است.

تا اين لحظه هنوز هيچيک از دو طرف درگیری آمار يا حتی گزارشی از بروز تلفات انسانی اعلام نکرده‌اند.

گزارش‌های ديگری مبنی بر حملۀ يک پهپاد آمريکايی در منطقۀ کوهستانی آچين در شرق ولايت ننگرهار منتشر شده که بر اساس آن دستکم ۲۷ نفر از مهاجمان مسلح کشته و ۱۳ نفر از آنها مجروح شده‌اند.

مناطق شمال شرقی ولايت بدخشان هم از چند روز پيش ناآرام است. گفته می شود طالبان در اين منطقه در حال بسيج و متمرکز کردن نيروهای خود برای حفظ کنترل ناحيۀ زيباک است. بيم گسترش دامنۀ جنگ در شمال افغانستان به کشورهای مجاور در آسيای ميانه هم کشيده شده، چون اين کشورها هم خود در داخل با مشکل ستيزه جوئی و اسلام گرايی افراطی رو به رو هستند.

طالبان روز يکشنبه برای دلجويی از اين همسايگان اعلام کرد، تنها هدفشان مبارزه با اشغالگران خارجی و متحدان داخلی آنها در افغانستان است.

گزارش سه ماهۀ اول سال جاری مرکز فرماندهی بازسازی افغانستان حاکيست در حال حاضر حدود ۶۰ درصد از مجموع ۴۰۷ بخشداری افغانستان در کنترل کامل دولت ، و حدود ۱۱ درصد، يعنی ۴۵ بخشداری در کنترل طالبان است، در حالی که بقیه بخشداری ها دست بدست می شود و تلاش برای کنترل بر آنها از هر دو طرف ادامه دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG