لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

حمله طالبان به پادگان ارتش افغانستان در مزارشریف ۱۴۰ کشته به جای گذاشت


پادگان سربازان افغان در مزارشریف پس از حمله مردان مسلح طالبان
پادگان سربازان افغان در مزارشریف پس از حمله مردان مسلح طالبان

در پی حمله انتحاری گروه طالبان به یکی از پایگاه‌های نظامی مهم در شمال افغانستان که ۱۴۰ کشته برجای گذاشت، اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور یک روز عزای عمومی اعلام کرد.

این حمله که جمعه شب اول اردیبهشت صورت گرفت، مرگبارترین حمله به نیروهای افغان از هنگام سقوط طالبان در این کشور بود. بیشتر ۱۴۰ کشته این حمله از سربازان افغان بودند.

به گفتۀ شاهدان، یک گروه شامل۱۰ بمبگذار انتحاری کاملا مسلح و با لباس رسمی سربازان دولتی، سوار بر دو خودروی نظامی جمعه شب به پادگان سپاه ۲۰۹ شاهین متعلق به ارتش ملی افغانستان، در شهر مزار شریف، مرکز ولایت بلخ، حمله کردند.

شبکه‌های تلویزیونی محلی روز شنبه به نقل از مقامات امنیتی و محلی اعلام کردند که در این حمله دستکم ۱۰۰ سرباز نیز مجروح شده‌اند.

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان این حمله را «بزدلانه» خواند و یک روز عزای عمومی اعلام کرد.

به گفتۀ مقامات محلی، چند تن از مهاجمان طالبان سربازان افغان را که از یک مسجد خارج می‌شدند به رگبار گلوله بستند و در همان‌حال، مهاجمان دیگر به یک محل صرف غذا در مجتمع نظامی حمله کردند.

سرانجام کماندوهای افغان آنان را محاصره کرده و درگیر یک نبرد مسلحانه شدید شدند. به گفتۀ سخنگوی وزارت دفاع ملّی افغانستان، تمامی مهاجمان توسط نیروهای دفاعی ملی افغان از بین برده شدند.

XS
SM
MD
LG