لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

اشرف غنی دو وزیر امنیتی افغانستان را تغییر داد


اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، چند روز پس از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای کاهش شمار نیروی نظامی آمریکا در افغانستان، در اقدامی غیرمنتظره دو وزیر امنیتی کابینه خود را تعویض کرد.

آقای غنی روز یکشنبه دوم دی، امرالله صالح و اسدالله خالد را که هر دو روسای سابق سازمان اطلاعاتی افغانستان بودند به سرپرستی وزارت کشور و وزارت دفاع منصوب کرده است.

در فرمان ریاست جمهوری هیچ گونه توضیحی برای این تصمیم ارائه نشده است، اما این اقدام چهار ماه پس از آن صورت گرفته است که رئیس جمهوری اشرف غنی تقاضای استعفای ویس احمد برمک،وزیر کشور و طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع، را که زیرانتقاد برای تشدید خشونت قرار گرفته بودند نپذیرفته بود.

در همین حال، تصمیم پرزیدنت ترامپ برای کاهش شمار نیروی نظامی آمریکا در افغانستان موجب حیرت و نگرانی برخی از دیپلمات‌ها و مقام‌های افغان شده است که در تلاش برای پایان دادن به ۱۷ سال تنش در آن کشور هستند.

گرچه طالبان اظهارنظر رسمی درباره تصمیم پرزیدنت ترامپ نکرده است، اما یک فرمانده ارشد طالبان به خبرگزاری فرانسه گفت که این تصمیم موجب خوشوقتی است.

همین خبرگزاری می‌گوید تصمیم پرزیدنت ترامپ ظاهرا روز سه شنبه پس از آن اعلام شد که زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان، در تلاش برای کشاندن طالبان با نماینده آنها در ابوظبی ملاقات کرده بود.

ناظران نگرانند که اقدام اشرف غنی به تضغیف موقعیت آقای خلیل زاد در مذاکرات منجر شود، طالبان را گستاخ تر کند و به پایین تر رفتن روحیه نیروهای افغان بینجامد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که شاید آقای غنی با این اقدام در پی تقویت موقعیت خود برای کسب پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری باشد.

در همین حال، رویترز در گزارشی نوشت که دیدگاه های مردم افغان درباره آینده کشورشان متفاوت است، اما همه می خواهند کابل نقش مهمتری در روند برقراری صلح ایفا کند.

نیسار احمد، یکی از ساکنان کابل، گفت: «افغانستان باید نقش مثبتی در روند صلح ایفا کند. یعنی امیدواریم به جای آن که کشورهای دیگر ما را نمایندگی کنند، خودمان به توافق صلح با گروه‌های مخالف برسیم.»

برخی نیز معتقدند که کاهش حضور نظامی آمریکا، افغانستان را تضعیف خواهد کرد.

محمد فرشاد، یکی دیگر از ساکنان کابل نیز به رویترز گفت: «طالبان به دنبال فرصت برای کسب مجدد قدرت است. به نظر من اگرچه افغانستان نیروی امنیتی قدرتمند خود را دارد، اما اگر نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند ما به خطر خواهیم افتاد.»

اما غلام جلانی، سردبیر کابل نیوز، معتقد است آمریکا باید افغانستان را ترک کند.

در جنگ ۱۷ ساله افغانستان بیش از سی هزار نفر کشته شدند. اوضاع در افغانستان که بیش از نیمی از آن در کنترل طالبان است، وخیم تر شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG