لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۲

سخنگوی اشرف غنی: خروج آمریکا تاثیر کمی بر امنیت افغانستان خواهد داشت


آسوشیتدپرس امروز گزارش کرده بود که پنتاگون مشغول برنامه‌ریزی برای خروج نیمی از ۱۴ هزار نیروی نظامی ایالات متحده در افغانستان است. 
آسوشیتدپرس امروز گزارش کرده بود که پنتاگون مشغول برنامه‌ریزی برای خروج نیمی از ۱۴ هزار نیروی نظامی ایالات متحده در افغانستان است. 

«هارون چخانسوری» سخنگوی اشرف غنی رئيس‌ جمهوری افغانستان روز جمعه گفت که خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان، تاثیر کمی بر امنیت این کشور خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، چخانسوری گفته است که نیروهای افغانستان از سال ۲۰۱۴ و پس از خروج ۱۰۰ هزار نفر از نیروهای ناتو از این کشور، امنیت را در دست دارند.

آسوشیتدپرس امروز گزارش کرده بود که پنتاگون مشغول برنامه‌ریزی برای خروج نیمی از ۱۴ هزار نیروی نظامی ایالات متحده در افغانستان است.

پیش از این رسانه‌های آمریکا از جمله وال استریت جورنال و واشنگتن پست هم گزارش داده بودند که پرزیدنت ترامپ تنها یک روز بعد از دستور خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، از وزارت دفاع ایالات متحده خواسته است نیروهای آمریکا در افغانستان را نیز به تدریج کاهش دهد.

روزنامه وال استریت جورنال بامداد جمعه ۳۰ آذر به وقت ایران در گزارشی به نقل از مقام های وزارت دفاع نوشت: هفت هزار نیرو، معادل نیمی از نیروهای نظامی ایالات متحده در افغانستان، از چند هفته دیگر به ایالات متحده باز می گردند.

همزمان، روزنامه واشنگتن پست نیز در گزارش جداگانه‌ای به نقل از یکی از مشاوران پرزیدنت ترامپ این خبر را تایید کرد. کاخ سفید هنوز این خبر را تایید نکرده است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار)، وضعیت کنترل دولت افغانستان بر مناطق این کشور رو به کاهش است و کنترل دولت افغانستان از ۷۲ درصد در آبان سال ۱۳۹۴، به ۵۶ درصد در سال جاری کاهش پیدا کرده است.

در حالی موضوع خروج نیروهای آمریکا از افغانستان مطرح می شود که تنها یک روز پیش رسانه ها از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه خبر داده بودند. اقدامی که به نظر می رسد در کناره گیری ناگهانی وزیر دفاع آمریکا نقش داشته است.

پنجشنبه شب، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که جیم متیس وزیر دفاع دولت او، آخر ماه فوریه - یعنی حدود ۷۰ روز دیگر - بازنشسته خواهد شد.

پرزیدنت دونالد ترامپ در توئیتی نوشت: «ژنرال جیم متیس بعد از دو سال خدمت در دولت من به عنوان وزیر دفاع، با افتخار در آخر فوریه (بهمن ماه) بازنشسته خواهد شد.»

به گزارش شبکه خبری فاکس نیوز، همزمان با اعلام رئیس جمهوری آمریکا، پنتاگون یک نسخه از استعفانامه آقای متیس را منتشر کرد. او در نامه خود به پرزیدنت ترامپ نوشت «یک کشور قوی به یک شبکه جامع متحدان متکی است» و در ادامه بر لزوم احترام به متحدان آمریکا و مقابله کشورهایی چون چین و روسیه تاکید کرد.

وی افزود: «چون شما مستحق آن هستید وزیر دفاعی داشته باشید که نظراتش با شما و دغدغه‌های شما همسوتر باشد، معتقدم برای من بهتر است از سمت خودم کنار بروم.»

روز چهارشنبه رسانه ها گفته بودند که وزیر دفاع با تصمیم رئیس جمهوری موافق نیست و ساعتی بعد دانا وایت سخنگوی پنتاگون در توئیتر نوشت که ائتلاف، مناطق تحت اشغال داعش را آزاد کرده، «اما کارزار علیه داعش پایان نیافته است.»

تصمیم به کناره‌گیری جیم متیس بعد از جلسه پنجشنبه او با رئیس جمهوری گرفته شد.

تصمیم به کاهش تعداد نیروهای نظامی در افغانستان پس از آن صورت می‌گیرد که هفته جاری گفت‌وگوهایی میان آمریکا و گروه طالبان در ابوظبی برگزار شد. در این مذاکرات نمایندگانی از دفتر سیاسی طالبان در قطر و نمایندگانی از شاخه‌های نظامی این گروه، نمایندگان آمریکا و نمایندگانی از کشورهای پاکستان، عربستان و امارات شرکت داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG