لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۷

اعتراض افغان ها به کشته شدن ربانی


اعتراض افغان ها به کشته شدن ربانی
اعتراض افغان ها به کشته شدن ربانی

صدها نفر در افغانستان روز چهارشنبه در اعتراض به ترور برهان الدین ربانی، رییس جمهوری سابق افغانستان و مذاکره کننده صلح، در مقابل خانه اش در کابل تجمع کردند.

پلیس افغانستان می گوید آقای ربانی، که از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶ رییس جمهوری افغانستان بود، روز سه شنبه در حمله انتحاری یک عضو طالبان کشته شد. پلیس می گوید مهاجم، بمب را در عمامه خود پنهان کرده بود.

دست کم چهار نفر دیگر در انفجار بمب کشته شدند و یکی از مشاوران ارشد حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان در امور صلح نیز مجروح شد. روز چهارشنبه، جمعیت عزادار افغان با حمل تصاویر آقای ربانی و پارچه نوشته هایی، در خیابانی که خانه او در آن قرار دارد جمع شدند و به قتل وی اعتراض کردند.

مسوولان ناتو، می گویند دو بمبگذار انتحاری این حمله را انجام داده اند. ناتو می گوید آنها وانمود می کردند که خواهان انجام مذاکرات آشتی هستند. یک سخنگوی طالبان در گفتگو با خبرگزاری رویترز، مسوولیت این حمله را از سوی طالبان بر عهده گرفت. او گفت طالبان دو فرد ماهر و به خوبی آموزش دیده را برای برقراری تماس با آقای ربانی انتخاب کرد.

آقای ربانی، از اقلیت تاجیک، رییس شورای صلح افغانستان بود. این شورای دولتی در جستجوی آشتی سیاسی با شورشیان بوده است.

آقای کرزی روز سه شنبه ترور برهان الدین ربانی را محکوم کرد و گفت رییس جمهوری سابق افغانستان جانش را برای افغانستان و صلح فدا کرد. او پیش از ملاقات با باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در حاشیه نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک این سخنان را مطرح کرد. اما زود تر از موعد مقرر به سفر خود پایان داد.

بان کی - مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز ترور ربانی را به شدت محکوم کرد و گفت سازمان ملل متحد همچنان به حمایت از افغانستان و مردم آن در رسیدن به صلح و ثبات و همکاری نزدیک با آنان متعهد است.

XS
SM
MD
LG