لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۵

زندگی و مرگ برهان الدين ربانی


زندگی و مرگ برهان الدين ربانی
زندگی و مرگ برهان الدين ربانی

برهان الدين ربانی، رييس جمهوری پيشين افغانستان، که روز سه شنبه در کابل ترورشد رياست شورای عالی صلح افغانستان را برعهده داشت. وی برای دستيابی به يک راه حل سياسی که بتواند جنگ ده ساله با طالبان را خاتمه دهد، تلاش می کرد.

حامد کرزی، رييس جمهوری افغانستان، شورای عالی صلح در افغانستان را در ماه اکتبر سال ۲۰۱۰ تشکيل داد. اين شورا با ۶۸ عضو متشکل از بزرگان قبيله ای، رهبران مذهبی و سياستمداران، وظيفه داشت تماس با آشوبگرانی را که مايلند سلاح های خود را بر زمين بگذارند و به دولت افغانستان بپيوندند، تسهيل کند.

برهان الدين ربانی، رييس جمهوری پيشين افغانستان و رهبر جمعيت اسلامی، رهبر يکی از گروه های مجاهدين بود که در دهه ۱۹۸۰ ميلادی با شوروی سابق در افغانستان جنگيد. او پس از سقوط دولت حمايت شده از سوی شوروی سابق در سال ۱۹۹۲، رييس جمهوری افغانستان شد.

دولت آقای ربانی ائتلافی از گروه های مجاهدين بود. مبارزه برای قدرت در ميان مجاهدين به جنگ داخلی در افغانستان دامن زد که ده ها هزار کشته بر جای گذاشت. رياست جمهوری آقای ربانی در سال ۱۹۹۶ با افزايش نفوذ طالبان، خاتمه يافت.

برهان الدين ربانی رياست اسمی ائتلاف شمال را به عهده گرفت. اين ائتلاف در کنار نيروهای نظامی بين المللی که درسال ٢۰۰١، طالبان را از قدرت برکنار کرد، حضورداشت. احمد شاه مسعود، داماد ربانی که فرمانده ائتلاف ضدطالبان بود، در ۹ سپتامبر ٢۰۰١ دو روز پيش ازحمله های تروريستی القاعده به شهرهای آمريکا توسط القاعده، ترور شد.

آقای ربانی روز سه شنبه در يک حمله انتحاری در منزلش در کابل کشته شد.

XS
SM
MD
LG