لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

برهان الدین ربانی ترور شد


برهان الدین ربانی ترور شد
برهان الدین ربانی ترور شد

منابع خبری در افغانستان می گویند برهان الدین ربانی رییس شورای عالی صلح افغانستان ساعتی پیش در یک انفجار انتحاری در کابل کشته شد.

گزارش ها از شاهدان عینی حاکی است که انفجار روز سه شنبه در خارج از خانه وی در منطقه وزیر اکبر خان کابل رخ داده است.

پلیس می گوید بمب گذار همراه با یک عضو ارشد شورای عالی صلح، معصوم استنکزی، برای گفتگو درباره روند صلح وارد منزل ربانی شد. سپس بمبی را که در عمامه اش پنهان کرده بود منفجر کرد.

دست کم ۵ تن، از جمله ربانی، در حمله کشته شدند و معصوم استنکزی یکی از مشاوران پرزیدنت کرزی نیز در این حمله زخمی شده است.

برهان الدین ربانی رییس جمهوری پیشین، رهبری تلاش های دولت برای صلح با طالبان را بر عهده داشت.

یک سخنگوی کرزی گفت رییس جمهوری به دلیل مرگ ربانی سفر به آمریکا را برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیمه تمام می گذارد و به کابل باز می گردد.

پرزیدنت کرزی حمله روز سه شنبه را به شدت محکوم کرد. او با پرزیدنت اوباما در نیویورک ملاقات کرد.

در پاسخ به ترور ربانی، آندرس فوگ راسموسن تاکید کرد کسانی که مرگ و ویرانی را به مردم افغانستان پیشکش می کنند پیروز نخواهند شد.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا گفت ربانی نقشی مهم در روند صلح افغانستان بازی کرد و از قتل او به هراس افتاد.

رهبران پاکستان نیز خشم خود را از کشته شدن ربانی ابراز داشتند و در بیانیه ای اعلام کردند از این حادثه تکان خوردند و دشمنان صلح در افغانستان را مسئول مرگ ربانی می دانند.

برهان الدین ربانی در ناحیه دیپلماتیک کابل که به شدت از آن محافظت می شود، در نزدیکی ساختمان های دولتی و سفارت آمریکا زندگی می کرد.

هفته پیش، شورشیان طالبان با آر پی جی، تیراندازی و انفجار به حمله تقریبا ۲۰ ساعته ای در آن ناحیه دست زدند. سفارت آمریکا، ستاد ناتو و پلیس هدف های حمله هماهنگ آنان بود که ۱۴ کشته و بیش از ۲۴ مجروح برجا گذاشت.

XS
SM
MD
LG