لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۸

وزیر دفاع آمریکا از تحقیق در مورد حمله به بیمارستانی در قندوز خبر داد


واکنش ها به حمله مرگبار به بیمارستانی در قندوز افغانستان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

در پی اعلام کشته شدن دست کم ۱۹ تن در حمله هوایی در قندوز افغانستان، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده سعی دارد شرایط حمله هوایی به بیمارستانی در شهر قندوز در افغانستان را روشن سازد.

به گزارش رویترز، اشتون کارتر روز شنبه سوم اکتبر در بیانیه ای گفت: "تحقیقات کامل درباره این رویداد اندوهبار با همکاری دولت افغانستان در جریان است."

او گفت ناحیه پیرامون بیمارستان در روزهای اخیر صحنه نبردهای سنگین بین نیروهای دولت افغانستان و شورشیان طالبان بوده است و نیروهای آمریکا در حال پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغانستان هستند.

پیشتر، سازمان خیریه بین المللی پزشکان بدون مرز اعلام کرده بود که در حمله به بیمارستان آن سازمان در شهر قندوز در افغانستان در روز شنبه، ۱۶ تن جان سپردند و شماری نیز مجروح شدند.

پزشکان بدون مرز اعلام کرد که حملات هوایی بیش از ۳۰ دقیقه پس از آن که مقامات نظامی افغانستان و آمریکا در کابل و واشنگتن آگاه شدند ادامه یافت.

ارتش آمریکا تائید کرد یک حمله هوایی سحرگاهی در منطفه ،که ممکن است به یک مرکز پزشکی آسیب رسیده باشد، صورت گرفت.

سخنگوی نیروهای آمریکا در افغانستان، گفت که "افرادی که نیرو را تهدید می کنند" هدف حمله بودند.

پزشکان بدون مرز در بیانیه ای بمباران بیمارستان را به شدت محکوم کرد و افزود پس از آغاز جنگ در قندوز تمام طرف ها، از جمله کابل و واشنگتن، از محل بیمارستان آگاه شدند.

بیانیه خواسته است در مورد چگونگی روی دادن چنین حمله ای تحقیق شود، و خبر داده است که هنگام بمباران حدود ۱۰۵ بیمار و پرستاران آنها در بیمارستان بودند، و بیش از ۸۰ کا رمند محلی و خارجی سازمان حضور داشتند.

سربازان افغانستان، با پشتیبیانی حملات هوایی آمریکا، هفته پیش در نبرد سنگینی علیه پیکار جویان طالبان در قندوز درگیر شدند.

مقامات افغانستان روز جمعه گفتند در جنگ دست کم ۶۰ تن کشته و ۴۶۶ نفر مجروح شده اند.

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان روز پنجشنبه اعلام کرد نیروهای امنیتی ، پس از نبردی سنگین، قندوز را سه روز پس ازافتادن به دست طالبان پس گرفتند.

سخنگوی طالبان در بیانیه ای که برای صدای آمریکا فرستاد، حضور افراد خود در منطقه را تکذیب کرده است.

حمله به بیمارستان می تواند جنایت جنگی باشد

از سوی دیگر، مسئول شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد حمله هوایی به کلینیک پزشکی در قندوز را "اندوهبار، غیر قابل توجیه و حتی احتمالا جنایتکارانه" نامیده است.

گزارش آسوشیتدپرس حاکی است زید رائد الحسین روز شنبه سوم اکتبر در بیانیه ای گفت "اگر دادگاهی رای دهد که حمله هوایی به بیمارستان آگاهانه صورت گرفته است، آنگاه ممکن است به منزله جنایت جنگی باشد."

روز شنبه همچنین رئیس جمهوری افغانستان تاسف عمیق خود را از کشته و مجروح شدن غیر نظامیان در قندوز ابراز داشت.

به گزارش آسوشتیدپرس، اشرف غنی در بیانیه ای که دفترش صادر کرد گفت او با ژنرال جان کمپل، فرمانده نیروهای ناتو و آمریکا در افغانستان، گفت و گو کرد . ژنرال توضیحاتی در باره حادثه ارائه داد و به بازماندگان قربانیان تسلیت گفت. آنها موافقت کردند تحقیقات مشترک و کاملی صورت گیرد.

XS
SM
MD
LG