لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۵

جت‌های‌ آمریکا و نیروی زمینی افغانستان به طالبان در قندوز حمله کردند


روز سه‌شنبه ارتش افغانستان با حمایت هوایی جنگنده‌های آمریکایی برای بازپس‌گیری قندوز به مواضع طالبان حمله زمینی کرد.

یک سخنگوی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، از حمله هواپیماهای نظامی آمریکا به مواضع طالبان در حومه شهر قندوز در شمال افغانستان در روز سه‌شنبه خبر داد. حمله هوایی فوق که حدود ساعت ۹ صبح به وقت محلی انجام شد، اولین حمله هوایی آمریکا در دفاع از قندوز است.

خبرگزاری رویترز به نقل از کلنل برایان تریبوس سخنگوی ناتو نوشت "هدف از حمله هوایی نیروهای آمریکایی رفع تهدید علیه نیروهای ائتلاف و عملیات ارتش افغانستان در نزدیکی قندوز بود." او به شمار نیروهای ائتلاف که در منطقه اطراف قندوز هستند اشاره‌ای نکرد.

کریم پاکزاد،کارشناس امور افغانستان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00

شبه‌نظامیان طالبان روز دوشنبه در حمله‌ای غافلگیرکننده شهر قندوز را تصرف کردند. تصرف ناگهانی قندوز شکست بزرگی برای اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان به شمار می‌رود و توانایی و آمادگی نیروهای دولتی برای مبارزه با شبه‌نظامیان افراطی را زیر سوال برده است.

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در نطقی تلویزیونی گفت برای بازپس‌گیری شهر قندوز تمهیدات بیشتری از سوی دولت انجام خواهد شد.

ناتو سال گذشته از پایان رسمی عملیات نظامی نیروهایش در افغانستان خبر داده بود. اکنون حضور ناتو به یک ائتلاف کوچکتر که عمدتا مسئولیت آموزش و مشاوره به نیروهای افغانستانی را برعهده دارد محدود شده است، هر چند هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکایی هنوز رهبران شبه‌نظامیان را هدف قرار می‌دهند و نیروی مبارزه با ترور آمریکا در افغانستان مانده‌اند.

XS
SM
MD
LG