لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۸

نیروهای ویژه آمریکایی برای بازپس گیری قندوز به افغانستان اعزام شدند


منابع خبری آمریکایی از اعزام نیروهای ویژه ارتش ایالات متحده به قندوز به منظور کمک به نیروهای نظامی افغانستان برای بازپس گیری آن شهر از طالبان خبر داده‌اند.

درگیری میان نیروهای ویژه ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا و شبه‌نظامیان مسلح طالبان روز چهارشنبه نیز در قندوز ادامه یافت. شهر قندوز در شمال افغانستان پیشتر در عملیات غافلگیرانه ای به دست شورشیان طالبان افتاده بود.

نیروهای ویژه آمریکایی برای بازپس گیری قندوز به افغانستان اعزام شدند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

این اولین گزارش‌ از درگیری‌های جاری میان طالبان و سربازان ائتلاف است که در سه روز گذشته در شهر استراتژیک قندوز و حومه آن جریان داشته است.

پیتر کوک سخنگوی پنتاگون روز سه شنبه با بیان این که شرایط در قندوز و اطراف آن در حال تغییر است، گفت ما به توانایی نیروهای افغان اعتماد داریم.

وی در ادامه افزود "نیروهای آمریکا برای بر طرف کردن تهدید علیه نیروهای ائتلاف و نیروهای افغان، حملات هوایی حفاظتی در اطراف قندوز انجام دادند."

طالبان جاده ها ومناطق اطراف شهر قندوز را مین گذاری کرده اند.

قندوز اولین مرکز یک ولایت در افغانستان است که از ظرف ۱۴ سال گذشته و سقوط طالبان از قدرت، به تصرف آن‌ها درآمده است.

​وعده‌های رئیس‌جمهور اشرف غنی مبنی بر بازپس‌گیری قندوز تاکنون محقق نشده و نیروهای طالبان برای پیشگیری از پیشرفت نیروهای نه چندان کارآمد دولتی مواضعی را در قندوز و اطرافش تصرف کرده‌اند.

از سوی دیگر اعضای پارلمان افغانستان رییس جمهوری را به دلیل سقوط شهر قندوز به دست طالبان، مورد انتقاد قرار داده و خواستار استعفای او شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز حدود ۲۰۰ نیروی نظامی افغانستان به دلیل تمام شدن مهمات و ذخیره خوراک، تپه بالا حصار، موضعی کلیدی مشرف به جاده‌های اصلی شهر را ترک کردند. گفته می‌شود برخی از سربازان تسلیم طالبان شدند و برخی دیگر توانستند خود را به فرودگاه قندوز برسانند.

کاخ سفید و پنتاگون روز گذشته تصرف قندوز توسط طالبان را محکوم کردند، اما گفتند هنوز زود است که بدانیم آیا طرح آمریکا در مورد خروج نیروهایش از افغانستان در پایان سال آینده تغییر می کند یا خیر.

ژنرال کمپبل فرمانده نیروهای ائتلاف در افغانستان، طرح های جایگزین برای برنامه کنونی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را به کاخ سفید و پنتاگون ارائه کرده است.

در حال حاضر ۹ هزار و ۸۰۰ نیروی آمریکایی در افغانستان حضور دارند که قرار است تعداد آنها در پایان سال آینده به ۱۰۰۰ نفر کاهش یابد.

XS
SM
MD
LG