لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۶

دیدار سفیر ایران در کابل با وزیر خارجه طالبان؛ ایران «آماده سرمایه‌گذاری» در افغانستان است


دیدار سفیر ایران (چپ) و وزیر امور خارجه حکومت طالبان.
دیدار سفیر ایران (چپ) و وزیر امور خارجه حکومت طالبان.

خبرگزاری فارس روز شنبه اول آبان از دیدار بهادر امینیان، سفیر ایران در افغانستان، با مولوی امیرخان‌متقی، وزیر امور خارجه حکومت طالبان، در کابل خبر داد.

سفیر ایران در این دیدار، که گفته می‌شود به درخواست طالبان انجام شده، از مشکلات اقتصادی با عنوان «دشمن مشترک ایران و افغانستان» یاد کرده و گفته ایران آماده سرمایه‌گذاری در افغانستان است.

جمهوری اسلامی ایران هنوز حکومت طالبان را به رسمیت نشناحته و آن را مشروط به عملکرد طالبان دانسته است، با این حال از زمان قدرت گرفتن این گروه افراطی در نیمه ماه اوت، رویکرد محتاطانه‌ای را در پیش گرفته است.

در همین حال، روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله روز شنبه خود، با اشاره به اجلاس اخیر در مسکو درباره افغانستان، نوشته است ظاهرا برخی از کشورهای شرکت‌کننده در آستانه تصمیم‌گیری برای به رسمیت شناختن حاکمیت طالبان هستند و گفته می‌شود که ایران هم به چنین تصمیمی نزدیک شده است.

سردبیر این روزنامه در ادامه، به رسمیت شناختن حکومت طالبان را «خطای استراتژیک» خوانده و نوشته این تصمیم برای جمهوری اسلامی ایران از خطای استراتژیک هم بالاتر است و باید آن را یک «ننگ» نامید که در تاریخ ثبت خواهد شد.

برخی کشورها و از جمله ایالات متحده بارها به طالبان هشدار داده اند که عملکرد آنها، و نه گفته‌هایشان، ملاک رویکرد آینده جامعه جهانی در قبال آنها خواهد بود.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، ضمن تاکید بر اهمیت رعایت حقوق اقشار مختلف جامعه افغانستان، از جمله زنان و اقلیت‌های قومی، جنسیتی و مذهبی، برداشته شدن تحریم‌های وضع شده علیه طالبان را منوط به رفتار آنها در آینده دانسته و گفته است، مشروعیت و حمایتی که طالبان از جامعه جهانی طلب می‌کند، به رفتار آنها بستگی دارد.

XS
SM
MD
LG